Diffüz büyük B hücreli hodgkin-dışı lenfomalarda uluslararası prognostik indeksin ve diğer olası prognostik faktörlerin geçerliliğinin 76 hastada değerlendirilmesi
  1. Tez No: 165769
  2. Yazar: HASAN SAMİ GÖKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ZAFER BAŞLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Hematoloji Bilim Dalı polikliniğine 68 aylık bir süre (Ocak 1998-Temmuz 2003) içerisinde başvurarak Diffiiz Büyük B hücreli Hodgkin-dışı Lenfoma (DBHL) tanısı almış olan hastalarda, aralarında seçim yapmadan, Uluslararası Prognostik İndeks 'in (İPİ) ve olası diğer prognostik faktörlerin sağ kalım ve tedavi yanıtı üzerindeki etkilerini araştırıldı. Çalışmada değerlendirilen verilerde poliklinik dosya kayıtları temel alındı. Çalışma içindeki hastalarda ortanca yaş 59,5 ve erkek:kadın oranı 1,2:1 idi. Tedaviye lam yanıt oranı % 42; 2 yıllık sağ kalım oranı ise % 68 olarak saptandı. Tek değişkenli analizlerde B semptomları varlığı, klinik evre, performans durumu, kemik iliği tutulumu, karaciğer tutulumu, dalak tutulumu, serum LDH , ferritin, fibrinojen ve CRP seviyeleri, birden fazla ekstranodal bölge tutulumu, tedaviye yanıt ve IPI risk skoru sağkalımla ilişkili bulunurken bu değişkenlerin cok değişkenli analizleri sonucunda yalnızca kemik iliği tutulumu IPI'nin içinde yer alan parametrelerden bağımsız olarak sağkalım ile ilişkili bulundu.
Özet (Çeviri)
In an unselected group of patients who have been diagnosed as Diffuse Large B Cell Non- Hodgkin's Lymphoma (DLBL-NHL) at Outpatient Unit of Division of Hematology of Department Internal Medicine of Cerrahpaşa Medical Faculty during a 68-month period (January 1998-July 2003) , we studied the influence of International Prognostic Index (IPI) and other possible prognostic factors on response rate and survival. Mainly we used the data recorded on patients files. Median age was 59,5 and malerfemale ratio was 1,2:1. Complete response rate was 42 % and overall survival rate was 68 % with 18 month median follow up . In univariate analysis, the following variables were associated with prognosis in terms of survival: B symptoms, clinical stage, performance status, bone marrow involvement, serum LDH, ferritin, fibrinogen and CRP concentration, splenic involvement, liver involvement, more than one extranodal region involvement, response to treatment and IPI risk score. In multivariate analysis, bone marrow involvement was the only parameter that came out as an independent prognostic factor over survival analysed with the prognostic factors included in IPI. 42