Memantinin antinosiseptif etkisinde gece gündüz ritminin P-Benzokinon kıvranma testi ile incelenmesi
Temporal changes of antinociceptive effect of memantine, induced by P-Benzoquinone
  1. Tez No: 165794
  2. Yazar: PELİN KILIÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİLÜFER TURAN DURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
49 10. ÖZET Uzun zamandır, N-metiI-D-aspartat (NMDA) reseptörü kronik ağrının tedavisinde önemli bir hedef olarak görülmüştür. Memantinin, bir NMDA reseptör antagonisti olarak, opioid toleransının gelişimini inhibe etmesiyle birlikte, terapötik aralıktaki dozlarının yan etkileri oldukça azdır. Bu çalışmanın amacı, öncelikle memantinin farelerde p-benzokinon (PBQ) uygulanmış aljezi modelinde (gece-gündüz) nosiseptif etkisinin olup olmadığım inceleyerek bu etkiyi morfinin antinosisepsiyonuyla karşılaştırmak ve ikinci olarak NO yolağının rolünü incelemekti. Deneyler, günün iki farklı saatinde (09:00 ve 21:00) Swiss- albino erkek farelerde 12:12 gündüz-geceye senkronize edildi. PBQ (2.5 mg/kg i.p) uygulanmasından 14 dakika önce, hayvanlara sukütan yoldan serum fizyolojik (0.1ml/10g), memantin (ED5"=0.01 mg/kg), morfin (ED50=0.13 mg/kg), L-NAME (75 mg/kg), L-arginin (2.0 mg/kg), memantin + morfin, memantin + L-NAME, memantin + L-arginin, morfin + L-NAME, morfin + L-arginin, memantin + morfin + L-NAME or memantin + morfin + L-arginin enjekte edildi. PBQ uygulanmasının aramdan kıvranma sayılan sayıldı. Sonrasında, hayvanlar sakrifiye edildi, kan örnekleri toplandı ve santirfüj edildi. Bu örneklerden, MDA (malondialdehit), NO2 (nitrit), NO3 (nitrat) değerleri ölçüldü Kıvranma sayılan ile MDA, N02 ve N03 düzeyleri istatisitksel olarak analiz edildi. İstatisitksel analizde parametrik ve nonparametric ANOVA ve post-hoc testleri ile Mann Whitney-U testi uygulandı. Memantin antinosisepsiyonunun gündüz-gece varyasyonlarında seçilen dozda Memantinin, L-Arginin ve L-NAME (L-ni1roarginin-N-metil esteri)'in aktivitelerini ikili uygulamalarda ortadan kaldırdığı görüldü. Bu sonuçtan, daha ileri araştırmaya gerek olduğu anlaşıldı.
Özet (Çeviri)
50 11. SUMMARY The N-methyl-D-aspartate (NMDA) receptor has long been considered as an important target for the treatment of chronic pain. As an NMDA receptor antagonist, memantine inhibits the development of opioid tolerance and is essentially devoid of side effects at doses within the therapeutic range. The aims of this study were firstly to examine if memantine has a nociceptive effect on mice p-benzoquinone (PBQ)-induced algesia model (diurnal) and to compare this effect with morphine nociception, and secondly, to examine the role of the NO pathway. Experiments performed on Swiss-albino male mice were syncronized to 12:12 light-dark at two different times of day (09:00 and 21:00). 15 minutes before PBQ (2.5 mg/kg i.p) administration, animals were injected subcutaneously with saline (O.lml/lOg), memantine (ED50=0.01 mg/kg), morphine (ED50=0.13 mg/kg), L-NAME (75 mg/kg), L-arginine (2.0 mg/kg), memantine + morphine, memantine + L-NAME, memantine + L-arginine, morphine + L-NAME, morphine + L-arginine, memantine + morphine + L-NAME or memantine + morphine + L-arginine. After PBQ administration, the numbers of writhes were counted. Afterwards, animals were sacrificed, blood samples were collected and centrifuged. From these samples, MDA (malondialdehyde), N02 (nitrite), N03 (nitrate) levels were measured. Numbers of writhes, and MDA, N02 and N03 levels were statistically analyzed. Parametric and nonparametric ANOVA and post-hoc tests, and Mann Whitney-U test were used for statistical analysis. We observed that there were significant differences between day-night variations of memantine antinociception at the selected time points. Memantine abolished the analgesic activity of L-arginine and L-NAME (L-nitroarginine-N-methyl esther) when they were co-administered. It is likely that these results will need advanced research.