Radyoterapide dış ışınlamada kullanılan çeşitli elektron enerjilerinin dozimetresi ve kanser tedavisindeki yeri
At radiotherapy, in external beam that used dosimetry of various electron energies and importance of canser treatment
  1. Tez No: 165805
  2. Yazar: NECLA DERİCİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İRFAN AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
RADYOTERAPİDE DIŞ IŞINLAMADA KULLANILAN ÇEŞİTLİ ELEKTRON ENERJİLERİNİN DOZİMETRESİ VE KANSER TEDAVİSİNDEKİ YERİ ( Yüksek Lisans Tezi ) Necla DERİCİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2005 ÖZET Bu çalışmada, Saturne-41 Lineer Hızlandırıcı cihazının 6 MeV, 9 MeV, 12 MeV, 15 MeV elektron enerjileri için simetrik alanlarda %DD, doz profilleri, output ve izodoz ölçümleri yapıldı. %DD, doz profilleri ve izodoz ölçümleri su fantomunda, dmax derinliklerindeki doz verimi ölçümü kati fantomda yapıldı. Bütün bu ölçümler simetrik alanda yapıldı. Bu ölçümlerden elde edilen simetrik alan verileri Target2 tedavi planlama sistemine aktarılarak elektron tedavi planlaması yapıldı. Bunlara ek olarak, elektron enerjilerinin Rgs derinliklerinde farklı SSD' lerdeki %DD ölçümleri alınarak SSD' nin %DD ile değişimi incelendi. Ölçümlerin sonucunda SSD=95 ve SSD=100 aralığında SSD arttıkça %DD' un arttığı, SSD=110 ve SSD=120 aralığında SSD arttıkça %DD' un azaldığı gözlendi. Bu sonuçlar, her enerjinin zahiri bir kaynak mesafesine sahip olduğunu gösterir. Bilim Kodu : 213 Anahtar Kelimeler : Elektron, %DD, SSD Sayfa Adedi : 102 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. İrfan AKGÜN
Özet (Çeviri)
AT RADIOTHERAPY, IN EXTERNAL BEAM THAT USED DOSIMETRY OF VARIOUS ELECTRON ENERGIES AND IMPORTANCE OF CANSER TREATMENT ( M.Sc. Thesis ) Necla DERİCİ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2005 ABSTRACT In this study, the measurements of symmetric fields of %DD, dose profiles, dose output and isodose were done for 6 MeV, 9 MeV, 12 MeV, 15 MeV electron energies with Saturne-41 Lineer Accelerator. %DD, dose profiles and isodoses were measured with water phantom, dose output at depth dmax were measured by solid phantom. All these measurements were done symmetric fields. Electron treatment planning was done that to transfer Target2 treatment planning system the data of symmetric fields obtained from these measurements. In addition to these the variation by %DD' s SSD was examined that to receive %DD measurement in different SSD' s at Rgs depthes of electron energies. At result of these measurement between SSD=95 and SSD=100 observed to increase %DD more and more increase SSD. However, the measurement between SSD=110 and SSD=120 decrease %DD more and more increase SSD. These results, appear to have external a source distance of each energy. Science Code : 213 Key Words : Electron, %DD, SSD Page Number : 102 Adviser : Prof. Dr. İrfan AKGÜN