Ankara havasında bulunan Cladosporium ve Alternaria sporlarının konsantrasyonu ve bu konsantrasyona meterolojik faktörlerin etkisi
Atmosfaric concentration of Cladosporium and Alternaria spores in Ankara (2000-2001) and the effect meteorological factors
  1. Tez No: 165804
  2. Yazar: DERYA EKİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ANKARA HAVASINDA BULUNAN CLADOSPORİUM (Link) VE ALTERNARİA (Nees exWallroth) SPORLARININ KONSANTRASYONU VE BU KONSANTRASYONA METEOROLOJİK FAKTÖRLERİN ETKİSİ (2000-2001) (Yüksek Lisans Tezi) Derya EKİZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2005 ÖZET Bu çalışmada Ocak 2000-Ocak 2001 tarihleri arasında Ankara ili havasında bulunan Cladosporium (Link) ve Alternarîa (Nees ex Wallroth) sporları Burkard spor tutma aleti ile tespit edilmiştir. Bu alet Ankara Üniversitesi Jeoloji bölümünün yerden 15 m yükseklikteki çatısında bulunmaktadır. Ankara ili atmosferinde bulunan Cladosporium ve Alternaria spor konsantrasyonları saatlik, günlük, aylık ve yıllık olarak kaydedilmiştir. Sıcaklık, yağış, bağıl nem rüzgar hızı gibi meteorolojik faktörlerin Cladosporium ve Alternaria spor konsantrasyonlarının değişimine etkileri araştırılmıştır. Bilim Kodu : 401.03.01 Anahtar Kelimeler : Cladosporium, Alternaria, Aeropolinoloji Meteorolojik faktörler, Alerji Sayfa Adedi : 86 Tez Yöneticisi : Prof Dr. Sevil PEHLİVAN
Özet (Çeviri)
ATMOSFERİC CONCENTRANTİON OF CLADOSPRORİUM (Link) AND ALTERNARlA (Nees ex Wallroth) SPORES İN ANKARA (2000 -2001) AND THE EFFECT OF METEOROLOGICAL FACTORS (M.Sc. Thesis) Derya EKİZ GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2005 ABSTRACT Cladosporium subsp. and Alternaria subsp. spores were counted for the Ankara atmosphere from 01 January 2000 to 01 January 2001 using a Burkard seven day recording volumetric spore trap placed 15 m above ground level on the roof of the Jeology department, University of Ankara. The daily, monthly and annual variations of Cladosporium and Alternaria spores concentrations have been recorded. The effects of some climatological factors such as temperature, rainfall, relative hummidity and prevailling winds on variation of spore concentrations have been investigated. Science Code : 401.03.01 Key Words : Cladosporium, Alternaria, Aeropalinology Meteorological Factors, Allergy Page Number : 86 Adviser : Prof. Dr. Sevil PEHLİVAN