Ankara'nın merkez kademelenmesi ve değişimi sürecinde milletvekili lojmanları alt merkez örneği
Deputy residences; A sample of secondary center in the process of Ankara's center graduation and alteration
  1. Tez No: 165806
  2. Yazar: METİN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. DEMET EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
m ANKARA'NIN MERKEZ KADEMELENMESİ ve DEĞİŞİM SÜRECİNDE MİLLETVEKİLİ LOJMANLARI ALT MERKEZİ ÖRNEĞİ (Yüksek Lisans Tezi) Metin YILDIRIM GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 2005 ÖZET Merkezi iş alanının dönüşüm sürecinde ortaya çıkan alışveriş merkezleri, perakende ticaretin fonksiyonel yapısındaki değişim ile birlikte genellikle güçlü ulaşım bağlantıları üzerinde yer seçmişlerdir. Bu süreçle içinde tüketim alışkanlıklarında da, farklı ve yeni bir sunum biçimleriyle büyük değişmeler yaşanmaktadır. Yurtdışı örneklerinde kent merkezi dışında odaklanan bu merkezler; Ankara'da genellikle merkezi iş alam içersinde veya merkez yakın çevresi saçaklanma alanında yer seçmişlerdir. Cumhuriyetin ilk yıllarında modern kentleşme çabaları; 1924 sonrası devlet otoritesini yansıtan binalar Ulus çevresinde inşa edilmiştir. Jansen ve Uybadin planlarında, Ankara'nın kent merkezi, Ulus ve çevresine olarak planlanmasına karşın, yeni yöneticiler ve bürokratlar, kentin güneyinde Kızılay çevresini, merkez olarak tercih etmişlerdir. Bu gelişmeler sonucunda devlet tarafmdan Yenişehir'de kamulaştırma çabaları başlamıştır. Bu dönemde Ankara'nın merkezi, planlı bir şekilde gelişerek Kızılay'a atlamıştır. Bundan sonra Ankara orta ölçekli bir kentin karşılaşabileceği sorunların çok Ötesinde, metropoliten bir kent düzeyinde gelişme göstermiştir. 1970'li yılların sonuna kadar Ankara'nın merkez yapılanması, birbirinden ayrı ama birbirini destekleyen üç merkezden meydana gelmiştir. Bu merkezler Ulus, Kızılay ve Kavaklıdere-IV Çankaya doğrultusunda gelişen Tunalı Hilmi Caddesi'dir. 1985 sonrasında Kızılay'daki merkezi iş alanlarının kapasitesi yapı stoku bakımından kendi içinde yayılması sınırlı olduğundan; ikincil merkezler olarak gelişen yerleşmelerde yeni alt merkezler ortaya çıkmıştır. Tezin konusunu, bu şekilde gelişme sergileyen Milletvekili Lojmanları alt merkezinin, konut alanından ticaret alanına dönüşüm süreci oluşturmaktadır. Ankara kentinin, kentsel gelişmesine paralel olarak, ana merkezlerin doyması sonucu alt merkezler ortaya çıkmaktadır. Ankara kent bütünü içinde, alt merkezlerin gelişimine baktığımızda, karşımıza iki farklı grup ortaya çıkmıştır. Birinci grupta yer alan merkezlerin, gelir gruplarının ortaya çıkardığı talepler karşısında şekillendiği görülmektedir. Özellikle Tunalı ve Bahçelievler Alt Merkezlerinin gelişimine baktığımızda; bu iki alt merkezin, planlı olarak uzun zaman süreci içinde, gelir gruplarının talepleri ile kendiliğinde oluştuğu anlaşılmaktadır, ikinci grupta yer alan merkezler ise, kentsel dönüşüm sürecinde, daha kısa zamanda dönüşüm planları ile ortaya çıkmışlardır. Ulaşım ve altyapı olanaklarının yam sıra, özel araç sahipliliğinin özendirilmesi yönündeki politikalar bu gelişimi desteklemiştir. Ayrıca teknolojik imkanlar sonucu tüketim alışkanlıklarındaki değişim süreci, bu merkezlerin gelişimde oldukça önemli bir faktördür. Tezin örnekleme alam olarak seçilen“TBMM Lojmanları Ticaret ve Alışveriş Merkezi”ikinci grupta gelişme gösteren alt merkezler katagorisinde bulunmaktadır. Konut alanı olarak planlanan TBMM Lojmanları, ekonomik kaygılara dayalı politik bir karar sonucu yer seçim kriterleri hiç düşünülmeden ticaret merkezine dönüştürülmeye çalışılmıştır. Buna benzer bir süreçten geçerek başardı olmuş örnekler de saymak mümkündür. Devletin özelleştirme politikaları kapsamında Et-Balık Kurumu; satılarak ticaret merkezine dönüştürülmüş ve şehir içine Akköprü-Migros gibi büyük bir alışveriş merkezi kurulmuştur. Bu çalışmada, öncelikle örneklem alam olarak seçilen Milletvekili lojmanları Alışveriş Merkezinin dönüşüm süreci irdelenmeye çalışılmıştır. Bu irdelemesonucu yeni alışveriş merkezinin, Ankara Merkez kademelenmesindeki yeri belirlenerek, çözüm önerilerinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Bilim Kodu : 805 Anahtar Kelimeler : Merkez,Şehir Merkezi,Alt merkez Sayfa Adedi : 189 Tez Yöneticisi : Öğ.Gör.Dr.Demet Erol
Özet (Çeviri)
VI DEPUTY RESIDENCES; A SAMPLE OF SECONDARY CENTER IN THE PROCESS OF ANKARA'S CENTER GRADUATION AND ALTERATION (M.Sc. Thesis) Metin YDLDIRIM GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY March 2005 ABSTRACT The shopping centers which came out as a result of the alteration in the functional formation of the retail trade in the process of the transformation of the central working area, are usually constituted on the strong transport links. At the same time this formation also changed the consumption habits and behaviours with its different and new forms of presentation. These centers are constituted in the central working areas or in the very close areas of the city center in Ankara whereas in the samples a broad, these centers are focused on the outside areas of the city centers. The policies such as supporting the vehicle transport besides the opportunities of transport and substructure also have an effect in this development. The efforts of modern urbanization in the early years of Republic; The buildings reflecting the government authority after 1924, were constructed around Ulus, and altough Ulus was prefferred as the city center of Ankara in both of the Jansen and Uubadin plans, the South of the city, Kızılay and its surroundings were thought as the center for the new administrators and politicians. As a result of these developments the efforts of expropriation in Yenişehir were began by the government. In the latter years, Ankaravu shouldered the function of being the capital and the city center transferred to Kızılay by developing in a planned way. After that, Ankara showed development in the level of metropolitan city, far away from the problems that a middle-scale-city could face with. Until the end of 1970's, the center-structure developing of Ankara was made up of three seperate and different centers which supported eachother. These centers are, Ulus, Kızılay and Tunah Hilmi Street which developed through the direction of Kavaklıdere-Çankaya. After 1985, due to the expansion limitation of the working areas in Kızılay itself as their structure stock capacity was unavailable, new sub-centers were emerged in the settlements which developed as secondary centers. This thesis deals with the transfer of the hobitation area belonging to the residence of Turkish Grand National Assembly, which furst planned as a sub center, to a trade area. Paralel to the development of Ankara, as a result of the main centers' being full- up, sub-centers came out. When the development of the sub-centers are taken into consideration; two different groups come into light It's clearly seen that the centers belonging to the first group are formed by the belonging to the first group are formed by the demand that the income groups make up. Especially, when we look at the developments of the sub-centers such as Tunah and Bahçelievler; it's seen that these two center's development is made up in a planned way in a long time itself, by the demands of the income groups. The centers belonging to the second group are came out in the process of urbanial transformation, in a very short time by the transformation plans. Besides the transport and substructure opportunities, the policies through supporting, having private cars had also given hand to this development. Moreover, the alteration process in the consumption habits as a result of the technological opportunities are also important factors in the development of these centers.“The Residence of Turkey Grand National Assembly Trade and shopping Center”which is chosen as the sampling area for the thesis, takesYU1 developing centers cathegory. The Residence of TGNA which was planned as a habitation area, was tried to be transformmed into a trade center as a result of a political decision based on economical anxieties and the criteria of choosing the place are not taken into consideration. It's possible to present examples that were successful, by experiencing a similar process. In the concept of the government's privatization policies,“Et-Bahk Association”was sold and converted into a trade center and a big shopping center -“Akköprû -Migros”- was founded in the center of the city. The aim of this study is; firstly to make the process of transformation firm. At the same time, the fixation of the latter developing process and evolving possible solution proposals are among the targets of this study. Science Code : 805 Key Words : Center,city center,secondry center Page Number: 189 Adviser : Öğ.Gör.Dr.Demet Erol