Termodinamik değerlerin aranması ve problem çözümlerini basamak basamak gösteren bir bilgisayar yazılımının geliştirilmesi
Development of computer program for searching and reporting step by step solution of thermodynamic values and problems
  1. Tez No: 165809
  2. Yazar: DENİZ MORAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEVZAT ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
VI TERMODİNAMİK DEĞERLERİNİN ARANMASI VE PROBLEM ÇÖZÜMLERİNİ BASAMAK.BASAMAK GÖSTEREN BİR BİLGİSAYAR YAZILIMININ GELİŞTİRİLMESİ Deniz MORAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2004 ÖZET Hatalara çabuk ulaşmak ve mühendislik mantığını hiçbir zaman kaybetmemek için basamak basamak bir çözüm şarttır. Zaten çoğu zaman öğrencinin sorunun cevabıyla ilgili bir sorunu yoktur. Sorun cevaba giden yolda ara değerlere nasıl ulaşıldığıdır. Herhangi faklı bir tasarımda eldeki verileri yorumlayıp yeni sistemle birleştirebilmektir. Bu sebeple termodinamik değerleri arayan bu değerlerin bulunuşunu ayrıntılı şekilde rapor eden ve termodinamik sorularına basamak basamak çözüm getiren bir termodinamik programı geliştirilmiştir. Her tip problem ve sisteme gelecekte uygulanabilecek bir alt yapı hazırlanmıştır. Örnek sorular eşliğinde programın mantığı ve kullanım bilgileri sunulmuştur. Benzerleri ile karşılaştırılmıştır. Bilim Kodu : 962 Anahtar Kelimeler : Termodinamik, Bilgisayar Programı, Basamak Basamak Çözüm Sayfa Adedi : 78 Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Nevzat ONUR
Özet (Çeviri)
VII DEVELOPMENT OF A COMPUTER PROGRAM FOR SEARCHING AND REPORTING STEP BY STEP SOLUTION OF THERMODYNAMIC VALUES AND PROBLEMS (M.Sc. Thesis) Deniz MORAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2004 ABSTRACT A step by step solution is necessary for reaching calculation errors easily and handling the engineering approach. Generally engineering students don't have problem with the result of the solution. Almost they have a problem with sub results and their handling methods. If they will have an unusual system problem in the future they must have the ability of using this methods for this problem. For that reason we developed a computer program for reporting step by step solution of thermodynamic problems and value searchs. We built a system ready for future applications and new type of problems. In this study we explained the method of using program on example problems. Then we compared with similar programs. Science Code : 962 Keywords : Thermodynamic, Computer Program, Step by Step Solution Page Number : 78 Adviser : Prof.Dr. Nevzat ONUR