UH-1 helikopterlerinde kazaların oluşmasını önleyebilmek için periyodik bakımlarda yapılan tahribatsız muayene teknikleri
Non-destructive inspection methods performed in periodical inspection to prevent accidents to occur UH-1 helicopters
  1. Tez No: 165823
  2. Yazar: DİLAVER DİNÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BEHÇET GÜLENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
İİİ UH-1 HELİKOPTERLERİNDE KAZALARIN OLUŞMASINI ÖNLEYEBİLMEK İÇİN PERİYODİK BAKIMLARDA YAPILAN TAHRİBATSIZ MUAYENE TEKNİKLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Dilaver DİNÇ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2005 ÖZET Zaman içerisinde oluşan, gözle görülemeyen çatlakları, metal yorulmasını erken tespit edecek tahribatsız muayene (TM), helikopterlerin uçuşunun emniyetle sağlanabilmesi açısından yaşamsal öneme sahiptir. Bu çalışma, TM yöntemlerinin, UH-1 helikopteri periyodik bakımlarındaki önemini belirlemek ve daha güvenilir bir bakımın yapılabilmesi için TM yöntemlerinin uygulanmasına yönelik öneriler geliştirmek amacıyla yapılmıştır. UH-1 helikopterinin beş adet kritik döner sistem parçasına havacılıkta uygulama alanı bulan, sıvı penetrant, manyetik parçacık, girdap akımı ve radyografîk test yöntemleri uygulanarak deneyler yapılmıştır. Deneyler sonucunda, girdap alamı yönteminin, UH-1 helikopter parçalarında uygulanabilirliliğinin pratik ve güvenirliliğinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Bu sebeple, girdap akımı yönteminin, muharebe sahasında kullanılan UH-1 helikopterini en az süre gayri faal bırakacak hassas bir yöntem olduğu sonucuna varılmıştır. Bilim Kodu : 919 Anahtar Kelimeler : Tahribatsız Muayene, NDI, NDT, Helikopter, Çatlak,Bakım Sayfa Adedi : 124 Tez Yöneticisi : Yr.Doç.Dr. Behçet GÜLENÇ
Özet (Çeviri)
IV NON-DESTRUCTIVE INSPECTION METHODS PERFORMED IN PERIODICAL INSPECTION TO PREVENT ACCDDENTS TO OCCUR UH-1 HELICOPTERS (M.Sc. Thesis) DilaverDİNÇ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCD2NCE AND TECHNOLOGY June 2005 ABSTRACT Nondestructive Inspection (NDI) that is detected by time invisible cracks and metal fatigue inadvance is vital importance to provide safety of helicopter flights. This research has been made to identify the importance of NDI executed periodical inspection of UH-1 and to develop recommendation the application of NDI methods due to performing the more reliable a maintenance system. Experiments have been done by means of performing liquid penetrant, magnetic particle, eddy current and radiographic test methods that used the aviation field to the five critical rotating system components of UH-1 helicopter. As a result of the experiments it has been determined, eddy current test method is practical and highly reliable method on the UH-1 helicopter parts. For this reason, it has been determined, eddy current test method is a sensitive method that will provide minimum time inactive the UH-1 used in the battlefield. Science Code : 919 Keywords : NonDestructive Inspection, NDI, NDT, Helicopter, Crack, Maintenance Page Number: 124 Adviser : AssocProf.Dr. Behçet GÜLENÇ