Sosyal hizmet penceresinden güvenliğin tesisi emniyet teşkilatı
Establishment of security from the perspective of social work: Security organization
- Tez No: 590768
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmetler, Public Administration, Social Services
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Güvenlik gereksinimlerinin karşılanması için Emniyet Teşkilatı, polis halk ilişkilerini geliştirerek toplum destekli polislik kavramıyla güven oluşturmak için çalışmaktadır. Birebir yüz yüze ilişkiler ile yapılan toplum destekli polislik hizmetleri iletişim ve güven duygusunu vurgu yaparak suçun oluşmadan önce önlenmesi için çalışmaktadır. Sosyal hizmet mesleği, insanı merkeze almakta, korunmaya ihtiyacı olan toplumda dezavantajlı olarak görülen kesimler başta olmak üzere insanın dolayısıyla birey, grup ve toplumun iyilik hali için çalışmakta, hizmet etmektedir. Çalışma polisin idari görevleri kapsamında ve toplum destekli polislik aracı ile suç oluşmadan önce yaptığı önleyici ve düzenleyici hizmetleri ile sosyal çalışmacıların görev ve çalışma alanlarında yürüttüğü ya da sorumluluğundaki hizmetlerin benzerliklerini, özellikle suçun önlenmesi açısından aralarındaki işbirliğinin önemini incelemektedir. Çalışma ortaya koymuştur ki: polislik ile sosyal hizmet mesleği, rehberlik etme, yardım etme, koruyucu ve kollayıcı olma özellikleri ile toplumsal yaşam içinde dezavantajlı durumda olan insanlar ve onların sorun alanları üzerinde çalışarak bireylerin kendi güçlerini keşfetmesini sağlar ve destekleyerek onları güçlendirir. Müdahale ettiği konular ve bazı durumlarda aynı hedef gruba hitap ederek çalıştığı alanlar ortak ya da benzerdirler. Kamu düzeni ve hukuksal açıdan güvenliği sağlamakla görevli olan polis, insan merkezli ve insanın iyilik halini geliştirmek için çalışan sosyal çalışmacıdan farklılaşmaktadır. Ancak bu farklılık bu iki mesleğin ayrışmasını değil yardımlaşarak birlikte çalışmalarını icbar etmektedir.
Özet (Çeviri)
In order to meet the security requirements, the Police Department works to build trust with the concept of community supported policing by improving police public relations. Community-assisted policing services with one-to-one face-to-face relationships work to prevent crime before it occurs by emphasizing communication and trust. The social work profession places people in the center and works and serves for the well-being of the human being, in particular the individual, group and society, especially the disadvantaged segments of the society in need of protection. The study examines the similarities of the preventive and regulatory services performed by the police within the scope of their administrative duties and before the crime occurs with the community assisted policing vehicle and the services that the social workers carry out or are in charge of their duties and works, and the importance of the cooperation between them especially in terms of prevention of crime. The study showed that policing and the social work profession enables individuals to discover and strengthen their own strengths by working on the disadvantaged people in social life and their problem areas with the characteristics of guiding, helping, protecting and protecting. The issues it intervenes in and in some cases addressing the same target group are common or similar. The police, who are tasked with providing public order and legal security, are differentiated from the social worker who is human-centered and works to improve human well-being. However, this difference does not mean the separation of these two professions but their cooperation and cooperation.