Mimarlıkta yapısalcı bir çözümleme deneyimi: Ankara'daki alışveriş merkezleri
A structural analysis experience in architecture: Shopping center buildings in Ankara
- Tez No: 165834
- Danışmanlar: PROF.DR. SEVGİ LÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
MİMARLIKTA YAPISALCI BİR ÇÖZÜMLEME DENEYİMİ ANKARA DA Kİ ALIŞVERİŞ MERKEZİ BİNALARI (Yüksek Lisans Tezi) Hasan Tahsin SELÇUK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2004 ÖZET Yapılan çalışmada, kentte ticari hareketlilik yaratan 1990 sonrası Alışveriş Merkezi binaları 'yapısal ve göstergebilimsel' yöntemle çözümlendi. Bu çözümlemeler A.Giddens'ın ortaya koymuş olduğu toplumsal yapı bağlamında Mimarlık için tekrar yorumlanarak Biçim, Fonksiyon, Anlam bağlamında tanımlandı. Binaların bu aşamalarda algılanması sağlandı ve buna dayanılarak günümüz koşullarında toplumsal ekonomik bağlamda yorumlandı. Eleştiri amaçlı yapılan bu çalışmada, yapısal çözümlemenin sonuçları doğrultusunda Alışveriş Merkezleri için; amaca uygun, sağlıklı işleyen ve doğru mesajlar ileten binalar tasarlanması için kurgunun açıldığa kavuşturulması sağlanmaktadır. Bilimsel bir içerik kurgusu olarak 'yapısalcı' inceleme metodu benimsenerek çalışma yapıldı. Bu alanda en uygun yaklaşım olarak A.J.Greimas'ın ortaya koyduğu yaklaşım çerçevesinde olgular ele alındı. Benimsenen bu yaklaşım Betimseldil olarak; binaların tanıtılmasını, Yöntembilimseldil olarak; binaların yapısal olarak çözümlenmesini ve Bilimkuramsaldil olarak da; binaların, yapılan tanım ve çözümlemeler bağlamında Eleştirilmesi olarak üç aşamada gerçekleştirildi. Bilim Kodu : 81 Anahtar Kelimeler : mimarlıkta iletişim, yapı, yapısalcılık, göstergebilim, Alışveriş merkezleri Sayfa Adedi : 165 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Sevgi LÖKÇE
Özet (Çeviri)
A STRUCTURAL ANALYSIS EXPERIENCE IN ARCHITECTURE SHOPPING CENTER BUILDINGS IN ANKARA (M.Sc. Thesis) Hasan Tahsin SELÇUK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2005 ABSTRACT Shopping Center Buildings analised in a 'structural, semiologic' method which are creating a commercial movement in the city, build after 1990 in this study. According to this analise, buildings criticised, and at this proccess, buildings Defined; with analises buildings Percepted; and according to current area, with social and economic incomes commented and criticised. This study had done for critical purpose; according to results of structural analise for Shopping Centers; according to examination of the buildings in the design proccess, to be aware of the chosen approach. The fact had clearified for the well working structures and true messages communicating buildings. At this study, in a context of scientific fiction, the research method identified as a 'Structuralism' and with this content of the study determined. The suitable approach to this area is the approach of A.J. Greimas had created that the facts examined with this. This accepted approach is, as a Defining language; introducing the buildings, as a Methodological language; structural definitions of the buildings, as a Ephistomological language; according to informations and definitions of buildings had criticised. This study propared in a discipline with tree staged analising. Science Code : 81 Key Words : communication in architecture, structuralism, semiology, Shopping Centers Page Number : 165 Adviser : Prof. Dr. Sevgi LÖKÇE