Poliindol ve poliindol/kaolin kompozitinin sentezi, karakterizasyon ve elektroreolojik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, characterization and electrorheological properties of polyindole and polyindole/kaolin composites
- Tez No: 165835
- Danışmanlar: PROF.DR. HALİL İBRAHİM ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
HI POLİİNDOL VE POLİİNDOL/KAOLİN KOMPOZİTININ SENTEZİ, KARAKTERİZASYONU VE ELEKTROREOLOJİK ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Yasin ARSLAN GAZİÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TEMMUZ 2005 ÖZET Bu çalışmada indol monomeri, FeCI3 başlatıcısıyla serbest radikal polimerleşme yöntemiyle sentezlendi. Poliindol FTIR ve element analizi ölçümleriyle karakterize edildi. Elektroreolojik (ER) ölçümlerde kullanılmak üzere sentezlenen polimer öğütülerek bir seri halinde dört farklı tanecik boyutunda poliindol elde edildi. Bu taneciklerin büyüklükleri dinamik ışık saçüımı yöntemiyle 7.2, 8.4, 9.1 ve 71.8 fim olarak belirlendi. Poliindol/kaolin kompozitin ise tanecik boyutu 6.2 um (sentezlenen boyut) olarak belirlendi. Silikon yağı içinde kaolin, poliindol ve poliindol/kaolin kompozitin süspansiyonları hazırlandı, bu süspansiyonların çökelme kararlılıkları belirlendi. Hazırlanan süspansiyonların kayma gerilimi, kayma hızı, sıcaklık, ve derişim gibi özelliklerinin ER aktiviteye etkileri incelendi. ER süspansiyonlar için akma verimi ve aşırı kayma gerilimi değerleri tayin edildi, dielektrik özellikleri belirlendi. Bilim Kodu : 405 Anahtar Kelimeler : Kaolin, poliindol ve poliindol/kaolin kompoziti, elektroreolojik süspansiyonlar, elektroreolojik akışkanlar. Sayfa Adedi : 74 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Halil İbrahim ÜNAL
Özet (Çeviri)
IV SYNTHESIS, CHARACTERIZATION AND ELECTRORHEOLOGICAL PROPERTIES OF POLYTNDOLE AND POLYINDOLE/KAOLIN COMPOSITES (M.Sc. Thesis) Yasin ARSLAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGY JULY 2005 ABSTRACT In this study, polyindole was synthesized hy free radicalic polymerisation using FeCb as an initiator. The polymer was characterized by FUR, and elemental analysis measurements. A series of particle sizes of polyindole were prepared and particle sizes were determined by dynamic light scattering (DLS) as 7.2, 8.4, 9.1 and 71.8 p.m. Particle size of the crude composite of polyindole/kaolin was determined as 6.2 \im. Suspensions of kaolin, polyindole and polyindole/kaolin composite were prepared in silicone oil and the sedimentation stabilities of these suspensions was determined. ER properties of the suspensions of kaolin, polyindole and polyindole/kaolin composite were studied as a function of particle size, dispersed phase concentration, shear rate, shear stress and temperature. For those ER suspensions, yield stress and excess shear stresses were determined. Further, dielectric properties of kaolin, polyindole and polyindole/kaolin composite were investigated. Science code : 405 Key Words : Kaolin, polyindole and polyindole/kaolin composites, electrorheological suspensions, electrorheological fluids Number of Pages : 74 Supervisor : Prof. Dr. Halil Ibrahim UNAL