Yeniçağa (Bolu) killerinin şişme potansiyellerinin irdelenerek çevresel etkilerinin araştırılması
The evaluation of Yeniçağa (Bolu) clays environmental effects while investigating their swelling potential
  1. Tez No: 165858
  2. Yazar: ŞEYMA BELMA URAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NAİL ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
HI YENİÇAĞA (BOLU) KİLLERİNİN ŞİŞME POTANSİYELLERİNİN İRDELENEREK ÇEVRESEL ETKİLERİNİN ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Şeyma B. URAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2005 ÖZET Suya doygun olmayan ve ya kısmen doygun olan killi zeminlerin su içeriğinde meydana gelen değişimler sonucu, zemin hacminde meydana gelen artış şişme özelliği olarak tanımlanmaktadır. Şişebilen zeminler, yapılara, deprem ve sel baskını gibi doğal afetlerden çok daha fazla zarara neden olmaktadır. Çevreyle uyumlu doğru bir arazi kullanım planlamasının yapılabilmesi için, doğal risk alanları olarak nitelendirilen bu tür zeminlerde meydana gelen şişme davranışının belirlenmesi gereklidir. Şişebilen zemin özelliği taşıdığı düşünülen Yeniçağa (Bolu) killerinin şişme özelliğine etki eden çeşitli fiziksel ve çevresel faktörler incelenerek, bu killerin laboratuvar koşullarında sınıflandırma deneyleri ile şişme deneyleri gerçekleştirilmiş ve Yeniçağa inceleme alanında yer alan hafif yüklü yapılarda gözlenen hasarların, montmorilyonit türü kil mineralinin varlığından kaynaklandığı belirlenmiştir. Bilim Kodu : 912 Anahtar Kelimeler : Şişebilen zeminler, şişme, kil, mineraloji Sayfa Adedi : 186 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Nail Unsal
Özet (Çeviri)
IV THE EVALUATION OF YENİÇA?A (BOLU) CLAYS ENVIRONMENTAL EFFECTS WHILE INVESTIGATING THEIR SWELLING POTENTIAL (M. Sc. Thesis) Şey ma B. URAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2005 ABSTRACT The volume increase that occur as a result of changes in moisture content of an unsaturated or semi-saturated clayey soils is referred to as swelling property in so-called expansive soils. Expansive soils cause more damages to structures than any other natural hazard including eartquakes and floods. Due to do an available land use planning with accordance to enviromental conditions, It is necessary to analyze the swelling behaviour of an expansive soil which is known as a natural hazard areas. An identification of Yeniçağa (Bolu) clays and their swelling properties are determined by using experimental methods, while investigating some physical and enviromental factors that effect swelling of Yeniçağa (Bolu) clays which are thought as swelling soils and it is determined that the damages observed on light structures, placed in Yeniçağa research area, result from montmorillonite mineral. Science Code Keywords Page Number Adviser 912 Expansive soils, swelling, clay, mineralogy 186 Prof. Dr. Nail UNSAL