Yeniçağa (Bolu) gölü su, sediment ve tatlısu ıstakoz (Astacus leptodactylus, Eschscholtz, 1823)'nda bazı ağır metal birikimlerinin mevsimsel değişimi
Seasonal variation of some heavy metals bioaccumulation of the crayfish (Astacus leptodactylus; Eschscholtz, 1823), sediments and water in the Lake Yeniçağa (Bolu)
- Tez No: 300799
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ATASAGUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Yeniçağa Gölü'nde (Bolu) gerçekleştirilen bu çalışmada su, sediment ve kerevitlerdeki (Astacus leptodactylus ) bazı ağır metal birikimleri (Cr, Cd, Hg, Mn, Pb) saptanmış ve mevsimsel değişimleri tespit edilmiştir. Kerevitlerin dış iskelet, solungaç, hepatopankreas ve abdominal kas dokuları analiz edilmiş, ağır metallerin kerevit dokularındaki birikim düzeylerinin anlamlılığı araştırılmıştır. Solungaçlardaki birikim; analizi yapılan metaller için, tüm dokulara göre genel olarak %95 anlamlılık düzeyinde daha fazla bulunmuştur. Bu ağır metaller içinde, en fazla birikim yapanın Mn olduğu saptanmıştır. Kas dokusundaki Cd, Pb değerleri Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın yayınladığı Türk Gıda Kodeksi'ndeki kerevit eti ve kabuklular sınıfı için düzenlenmiş Avrupa Birliği EC normlarının, üst limitinden daha fazla olduğu görülmüştür. Ayrıca bu ağır metaller için; göl suyu, Çevre ve Orman Bakanlığı'nın su kirliliği kontrolü yönetmeliği ile kıyaslanmıştır. Sonuç olarak; araştırmanın yürütüldüğü Yeniçağa Gölü'ndeki su, sediment ve kerevitteki ağır metal birikiminin ekosistem ve insan sağlığı açısından tehlikeli boyutlarda olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
İn this research which was done in Yeniçağa Lake (Bolu) the level of some heavy metals (Cr, Cd, Hg, Mn, Pb) in water, sediments and crayfish (Astacus leptodactylus ) was determined and the seasonal change of these heavy metals was detected. Exosceleton, gills, hepatopancreas, abdominal muscle of crayfish were analysed and the significance of accumulations in the crayfish tissues was searched for these heavy metals. The accumulation in gills for these heavy metals is generally higher than the other tissues at the significant level of 95%. It was detected that Mn had higher accumulation in these heavy metals. The level of Cd, Pb in muscle tissue was more than level of Turkish food codex which was published by Ministry of Agriculture and Rural Affairs and European Union?s regulations (EC) for crayfish and crustaceans. The water of lake is compared with Ministy of Environment?s water pollution regulations for these heavy metals The result of this research show that accumulations of these heavy metals in water, sediment and crayfish in Yeniçağa Lake (Bolu) are harmfull for ecosystem and people?s health.