Suda çözünebilir bağlayıcılı steatit besleme stokundan TEK ile üretilmiş ham parçalardan bağlayıcı alma işleminin araştırılması
Investigating of binder removal process from the compacts with water soluble binder component and steatit feedstock fabricated by PIM
- Tez No: 165860
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÇETİN KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bağlayıcı giderme; besleme stokuna kalıplama ile istenilen şekil verildikten sonra parçadan bağlayıcının çıkarılmasıdır. Sinterleme (pişirme) öncesi bağlayıcıların ayrıştırılması, TEK (Toz Enjeksiyon Kalıplama) işleminin en kritik safhasıdır. Bağlayıcılar parça hacminin yaklaşık % 40' mı oluştururlar. İlk aşamada bağlayıcıların yaklaşık 3/4' ü ayrıştırılır. Geriye kalan bağlayıcılar tozları sinterleme sıcaklığına kadar taşırlar. Bu çalışmada; bağlayıcı olarak PEG 8000 (polietüen glikol), PP (polipropilen), SÂ (stearik asit), toz olarak ise steatit seramik tozu kullanılmıştır. Numuneler suda farklı sıcaklık ve sürelerde saf su içerisinde ayrıştırma işlemine tabi tutulmuşlardır. Ek olarak, numunelerden bağlayıcı alımı mikrodalga fırında da gerçekleştirilmiştir. Yapılan ayrıştırma işlemleri sonrası, suda çözünebilir elemanın (PEG 8000) alım oranında sıcaklık artışı ile yükselme olduğu gözlemlenmiştir. Mikrodalga fırında gerçekleştirilen ayrıştırma işlemlerinde, bağlayıcının hızlı uzaklaştırılması sonucu numune yüzeylerinde pürüzlülük meydana gelmiştir.Anahtar Kelimeler : Toz enjeksiyon kalıplama, su bazlı ayrıştırma, PEG.
Özet (Çeviri)
Debinding is a binder removal after feedstock was formed as desired shape by moulding. Debinding before sintering is the most sensitive stage of the PIM process. Binders, consist of approximately 40 % of the parts as volume. At the first stage, 3/4 of binders is removed. Rest of the binders move powders up to sintering temperature. In this study; PEG 8000 (polyethlen glycol), PP (polypropylen), SA (stearic acid) were used as the binders and steatit ceramic powder was used as a powder. Specimens were debound at different temperatures and times in deionize water. Additionally, debinding was carried out in microwave oven. After the debinding process, removel rate of the water- soluble component (PEG 8000) increased with rasing temperature. Debinding in microwave oven, roughness was occured on the specimen surfaces as a result of rapid removal of the binder.Key Words : Powder injection molding, water based debinding, PEG