Çelik üretiminde ikincil metalürjide yapay sinir ağı uygulaması
Application of neural networks in secondary steel prosessing
- Tez No: 165861
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İRFAN KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÇELİK ÜRETİMİNDE İKİNCİL METALÜRJİDE YAPAY SİNİR AGI UYGULAMASI (Yüksek Lisans Tezi) Ahmet Tolga BARAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2005 ÖZET Yapay zeka teknolojileri, günümüzde modellenmesi zor sistemlerin çözümlenmesi ve kontrolünde rol almaya ve sanayinin çeşitli alanlarında da üretim performanslarının artırılması açısından kullanımı yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu alanlardan bir tanesi de demir-çelik sektörüdür. Demir-Çelik sektöründe gün geçtikçe artan rekabet, ileri teknolojilerin kullanımını zorunlu kılmakta ve bu teknolojilerin gün geçtikçe hızla kullanımını arttırmaktadır. Bu tezde yapılan çalışma demir-çelik üretiminin kilit noktalarından birisi olan ikincil metalürjide, yapay zekânın alt dalı olan yapay sinir ağlarının pota metalürjisindeki uygulama çalışmasıdır. Tezin amacı, pota metalurjistlerinin kullanmakta olduğu daha çok deneyimsel yöntemler kullanılarak yapılan karmaşık alüminyum alaşımlama yönteminin sonuçlarını bilgisayar ortamında malzeme ve zaman kaybı olmadan belirlenebilmesini sağlamaktır. Bu amaçla yapılan çalışmanın sonucunda oluşturulan yapay sinir ağı ile çelik potasındaki alüminyum yüzdesi %7.7 hata ile tahmin edilebilmektedir. Bilim Kodu : 908 Anahtar Kelimeler : Çelik üretimi, yapay sinir ağları, ikincil metalürji Sayfa Adedi : 99 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. İrfan KARAGÖZ
Özet (Çeviri)
APPLICATION OF NEURAL NETWORKS IN SECONDARY STEEL PROSESSING (M.Sc. Thesis) Ahmet Tolga BARAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2005 ABSTRACT Artifical Intelligence Technologies are began to be used to analyse and control the systems those are so complicated, and started to play a serious role in industry these days. One of these industrial areas is iron and steel industry. Because of the rising competition in iron and steel industry, using high technology is a must and makes technology to develop faster. In this thesis, a neural network application used, as a branch of artificial intelligence, to secondary metallurgy which is one of the key points of iron and steel production. The aim of the thesis is to see the results of complicated aluminum alloying methods applicated by using experience of metallurgists in simulation environment. In this way, supply and time loses are aimed to be in minimum level. At the end of the thesis study, aluminum percents in steel ladles are estimated with %7.7 mean error. Science Code : 908 Key Words : Steel production, artificial neural network, secondary metallurgy Page Number: 99 Adviser : Doç. Dr. İrfan KARAGÖZ