Taşınabilir, sürdürülebilir, geri dönüşümlü ve çok amaçlı geçici yapı önerisi
Reconstrunctable, sustainable, recyclable multiple purposed temporary building desing
  1. Tez No: 165862
  2. Yazar: MEHMET BAŞER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET EMİN TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
TAŞINABİLİR, SÜRDÜRÜLEBİLİR, GERİ DÖNÜŞÜMLÜ VE ÇOK AMAÇLI GEÇİCİ YAPI ÖNERİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Mehmet BAŞER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2005 ÖZET Bu tezde, geçici durumlarda kullanılabilecek taşınabilir, sürdürülebilir ve geri dönüşüm olanaklı çok amaçlı bir yapı oluşturulması amaçlanmıştır. Bunun için öncelikle yapı bileşenleri incelenmiştir. Sonra geçici durumlar için üretilebilecek yapılarda kullanılacak yapı bileşen özellikleri, belirlenen tasarım etmenleri ile karşılaştırmalı olarak ele alınmış ve uygun öneriler getirilmiştir. Değerlendirme yöntemi olarak“uygunluk değeri analizi”ve karar kriteri olarak da“en büyük beklenen değer”kullanılmıştır. Son olarak tüm bu veriler doğrultusunda çok amaçlı bir geçici yapı önerisi üzerinde çalışılmıştır. Bilim kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 6010100 Geçici yapılar, taşınabilirlik, sürdürülebilirlik, geri dönüşüm. 140 Prof. Dr. Mehmet Emin TUNA
Özet (Çeviri)
11 RECONSTRUCTABLE, SUSTAINABLE, RECYCLABLE MULTIPLE PURPOSED TEMPORARY BUILDING DESIGN (Ms. Sc. Thesis) Mehmet BASER GAZI ÜNİVERSİTESİ INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY Fabruary 2005 ABSTRACT The aim of this thesis is to build a temporary multiple purposed building that can be reconstructable, sustainable and recyclable. For this purpose, at the beginning of the thesis building components were investigated. After that, properties of building components, that can be used for temporary construction, were examined by design factors which were specified by sustainable architectural criterias. During this period, many revisions were made on the necessary points. In the light of these specifications,“appropriation value analysis”as evaluation method and“maximum expected value”as decision criterias is used. At the end, according to all of this data the design of multiple purposed temporary building was occurred. Science Code : 6010100 Key Words : Temporary structures, removability, sustainability, recycle. Page Number : 140 Advisor : Prof. Dr. Mehmet Emin TUNA