Pirina yağının transesterifikasyonu ile biyomotorin sentezinin optimizasyonu ve performans özelliklerinin değerlendirilmesi
The optimization of biodiesel synhesis by transesterification of pomace oil and evaluation of the performande properties
- Tez No: 165875
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Ill PIRINA YAĞININ TRANSESTERIFIKASYONU İLE BİYOMOTORİN SENTEZİNİN OPTİMİZASYONU VE PERFORMANS ÖZELLİKLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Sinem ÇAYNAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2005 ÖZET Yenilenebilir enerji kaynakları, gerek konvansiyonel enerji kaynaklarının yerini daha düşük maliyetlerle tutabilmeleri, gerekse üretim ve kullanım sırasında çevreyi fosil yakıtlardan daha az kirletmeleri gibi sebeplerle, giderek daha önemli hale gelmektedir. Bu çalışmada, biyolojik kökenli, temiz, dizele alternatif bir yakıt olan biyomotorinin üretiminin, zeytinyağı fabrikalarının atığı olan ve bazı yörelerde ısıtma amaçlı olarak doğrudan yakılması çevre kirliliğine yol açan pirina yağından gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Deneysel çalışmada kütlece %30 metanol/yağ oranında, 60±2°C sıcaklıkta, 60 dakika sürede, NaOH katalizörlüğünde, yağın kütlesine gore, %80 verim ile en yüksek verime ulaşılmıştır. Üretilen biyoyakıtın özellikleri incelenerek, dizel yakıtı ile karşılaştırıldı. Sentezlenen organik esaslı mangan bileşiğinin katkı maddesi olarak biyomotorine, 12 umol mangan/l biyomotorin oranında katılmasıyla, viskozitenin %20,37 azaltılması ve akma noktasının 0°C'den -15°C'ye düşürülmesi mümkün olmuştur. Bilim Kodu : 910 Anahtar Kelimeler : Biyomotorin, Pirina Yağı, Esterleşme Sayfa Adedi : 81 Tez Yöneticileri : Prof. Dr. Ahmet BİÇER, Doç. Dr. Metin GÜRÜ
Özet (Çeviri)
IV THE OPTIMIZATION OF BIODIESEL SYNTHESIS BY TRANSESTERIFICATION OF POMACE OIL AND EVALUATION OF THE PERFORMANCE PROPERTIES (M.Sc. Thesis) Sinem ÇAYNAK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2005 ABSTRACT Renewable energy sources has been getting more importance since they could substitute for fossil fuels with lower costs and their pollutency is less than that of conventional fuels. In this study, it is aimed to produce biology-based, clean biodiesel as an alternative fuel type from pomace oil which is the waste of oil factories and used to have heating some regions causing air pollution. In the experiments, the maximum yield is obtained in 30% of methanol/oil rate, at temperature 60±2°C for 60 minutes and by catalysing by NaOH. The maximum yield is 80%. The biodiesel produced was compared with diesel by investigating their properties. The 20,37% decrease in viscosity and the reduction of pour point from 0°C to - 15°C are achieved by addition of organic based manganese compound to biodiesel at a ratio of 12 umol/1. Science Code : 910 Key Words : Biodiesel, Pomace oil, Esterification Page Number: 81 Advisors : Prof. Dr. Ahmet BİÇER, Doç. Dr. Metin GÜRÜ