Ceviz kabuğundan polimer kompozit levha üretimi ve bazı teknolojik özelliklerinin belirlenmesi
Production of polymer composite board from walnut shell and improvements of its features
  1. Tez No: 165876
  2. Yazar: RAMAZAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSA ATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
İİİ CEVİZ KABUĞUNDAN POLİMER KOMPOZİT LEVHA ÜRETİMİ VE ÖZELLİKLERİNİN GELİŞTİRİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Ramazan YILDIRIM GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2005 ÖZET Bu çalışma, çeşitli alanlarda kullanılmak üzere üre-formaldehit esaslı polimer kompozit levha üretimi gerçekleştirerek, bazı teknolojik özelliklerini belirlemek ve geliştirmek amacıyla yapılmıştır. Bu maksatla; selüloz esaslı ve lifli yapıya sahip olan ceviz kabuğundan partikül boyutları 1,7 ve 1,4 mm olan yongalar elde edilerek üre- formaldehit reçinesi ile 90 °C sıcaklık, 100 atü basınç ve 10 dakika süreyle preslemek suretiyle 12 mm kalınlığında polimer kompozit levha üretimi laboratuar şartlarında gerçekleştirilmiştir. Her bir parametre için 4 adet olmak üzere toplam 16 adet levha üretilmiştir. Elde edilen levhalarda su alma ve şişme tayini TS EN 317 ve ASTM-D 1037, sertlik tayini Shore sertlik DUROTECH SHORE HARDNESS, eğilme direnci TS EN 310 ve yanma özellikleri ASTM-E 160 standartlarına göre belirlenmiştir. Sonuç olarak; suda 24 saat bekleterek, su alma miktarı ve kalınlık artışı en yüksek A tipi levhada sırasıyla % 23, % 10, en düşük D tipi levhada % 20, % 10 olarak tespit edilmiş ve sertlik direnci ise yaklaşık eşit çıkmıştır. En yüksek eğilme direnci A tipi levhada 3,8 N/mm2, en düşük eğilme direnci D tipi levhada 1 N/mm2 çıkmıştır. Yanma deneyinde A tipi levhada en yüksek sıcaklık 566°C, yanma süresi 480 s, yanan miktar %IV 79 olarak belirlenmiştir. En düşük D tipi levhada en yüksek sıcaklık 367°C, yanma süresi 360 s olup yanan miktar ise % 55 olarak belirlenmiştir. Bunlara göre; ceviz kabuğundan elde edilen yongaların levha üretimine uygun olduğu, yonga levha üretiminde kullanılan diğer hammaddeler ile birlikte de kullanılabileceği söylenebilir. Ayrıca yeterince değerlendirilemeyen atık veya yakacak olarak kullanılan ceviz kabuğu yonga levha endüstrisi için yeni bir hammadde kaynağı olabilir. Bilim Kodu : 948
Özet (Çeviri)
PRODUCTION OF POLYMER COMPOSITE BOARD FROM WALNUT SHELL AND IMPROVEMENTS OF ITS FEATURES (M. Sc. Thesis) Ramazan YILDIRIM GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2005 ABSTRACT The purpose of this study was to produce an urea-formaldehyde (UF) based polymer composite board to be useful in various areas, by determining some technological features and improve their properties. For this purpose, under laboratory conditions, for each experimental method 4 pieces of polymer composite boards (16 of them in total) each of which is 12 mm in thickness were produced by first obtaining shavings having particle dimensions of 1.7-1.4 mm from walnut shell which has a cellulose based and fibrous structure and then pressing them with urea-formaldehyde (UF) resin under 90 °C temperature, 100 atu pressure conditions for a duration of 10 minutes. The water absorption and swelling specifications of the boards produced were done by TS EN 317 and ASTM-D 1037 standards respectively and hardness specification was carried out by Shore hardness DUROTECH SHORE HARDNESS standard, where the bending strength was done according to TS EN 310 and combustion characteristics was determined according to ASTM - E 160 standards. As a result, when dipped in the water for 24 hours, degree of swelling increases in thickness were found highest as % 23, % 10 consecutively in D type board, were found lowest as % 20, % 10 consecutively in AVI type board and hardness strength was found to be almost equal for all the plates. Bending strength was found highest in A type board as 3.8 N/mm2, found lowest in D type board as 1 N/mm2. In the burning experiment, the highest temperature raised to 566 °C in A type board with 480 s burning duration and burnt ash amount was found to be 79%. In D type board, the highest temperature increased to 367 °C with 360 s burning duration and burnt ash amount was found to be 55%. As a result, it was concluded that the shavings obtained from the walnut shell is appropriate for board production. It can also be used by combining with other row materials used in board production. The walnut shell which is inefficiently used as a waste or fuel for heating can be new a source of raw material for the particleboard industry. Science Code: 948 Key Words : Polymer Composite Board / Urea-formaldehyde / Phenol-formaldehyde / Walnut Shell / Flame Retardant / Water Resistance Page Number: 80 Adviser : Assoc. Prof.Dr. Metin GÜRÜ Assoc.Prof.Dr. Musa ATAR