Havalı biyolojik atıksu arıtımında besi maddesi giderimi etkinliği ve bir uygulama
Nutrient removal efficiency in aerobic biological wastewater treatment and an example
  1. Tez No: 165889
  2. Yazar: NİLGÜN SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞE MURATHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
HAVALI BİYOLOJİK ATIKSU ARITIMINDA BESİ MADDESİ GİDERİMİ ETKİNLİĞİ VE BİR UYGULAMA (Yüksek Lisans Tezi) NİIgün SEVİNÇ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2005 ÖZET Yurdumuzda evsel ve endüstriye! afoksularut toplayıcılarda bir araya getirilerek Organize Sanayi Bölgesi Ana Arıtma Tesislerinde arıtılması birçok belediye tarafından gerçekleştirilmektedir. Ancak 2500 belediyenin 500 kadarı arıtma tesisine sahip bulanmaktadır. Aktif çamur gibi havalı biyolojik arıtım sisteminin atıksu antımmdaki Öneminin anlaşılması üzerine bu tür arıtma tesisleri oldukça popüler olmuştur. Özellikle BOî, KOİ ve azot, fosfor gibi nutrient maddelerin giderimûtde oldukça yüksek verim elde edilmesi, bu tür tesislerin daha çok tercih edilmesinde etkili olmuştur. Genel olarak bakıldığında, arıtma tesislerinin havalı sistem üzerine kurulduğu görülebilir ve bu tesislerin büyük bir kısmı yabancı sermayeli fonlarla desteklenerek yabancı teknolojisiyle geliştirilmiştir. Bu sistemlerde arıtma verimleri BOİ'de % 93-96, KOİ'de % 87-90, AKM*de % 92-94 arasında değişmektedir. Bilim Kodu :912 Anahtar Kelimeler : BOİJKOİ, nütrient,askıda katı madde, aktif çamur Sayfa Adedi : 56 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Ayşe MURATHAN
Özet (Çeviri)
11 NUTRIENT REMOVAL EFFICIENCY IN AEROBIC BIOLOGICAL WASTEWATER TREATMENT AND AN EXAMPLE (Af.Sc Thesis) Nilgön SEVİNÇ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCES January 2005 ABSTRACT In our country, many local management authorities use co-treatibility of municipal and industrial wastewater in Organized Industry Areas and these wastewater are pumped from main collectors to the Organized Industry Areas. But five hundred local authorities have a wastewater treatment system and there is absent in the other two thousand and five hundred authorities. Activated sludge wastewater treatment systems had been become highly popular because of high biological treatment yield. In general point of view, wastewater treatment systems are aerobic biological treatment systems in Turkey and these systems had been constructed by foreign technologies. In these systems, treatment yields are 93-96 percent in BOB, 87-90 percent in COB and 92-94 percent in suspended solid respectively. Science Code : 912 Key Words : BOD, COD, suspended solid, nutrient, activated sludge Page Number : 56 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Ayşe MURATHAN