Tufanbeyli linyitlerindeki yanabilir kükürdün nitrik asit çözeltisiyle uzaklaştırılması
Removal of combustible sulphur in Tufanbeyli lignites by nitric acid solution
  1. Tez No: 165888
  2. Yazar: SEZER ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. METİN GÜRÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
m TUFANBEYLİ LİNYİTLERİNDEKİ YANABİLİR KÜKÜRDÜN NİTRİK ASİT ÇÖZELTİSİYLE UZAKLAŞTIRILMASI (YÜKSEK LİSANS TEZİ) Ş.F. SEZER ARSLAN GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MART 2005 ÖZET Son yıllarda dünyada yaşanan petrol krizleri, uzun yıllar enerji talebini karşılayabilecek miktarda rezervi bulunan kömürle yapılan çalışmaların önemini arttırmaktadır. Yüksek linyit rezervlerine sahip ülkemizde ise linyitlerin yüksek kükürt içerikli oluşu kullanımını sınırlamaktadır. Özellikle termik santrallerde tüketilen linyitler, yanma sonucu oluşan SO2, SO3 ve SO emisyonları ile hava kirliliğini oluşturmaktadır. Bundan dolayı, hava kirliliği yüzyılımızın en hayati problemlerinden biridir. Gerekli tedbirler alınmazsa, hava kirliliği insanların geleceğini tehdit edecektir. Bu amaçla Tufanbeyli linyit örnekleri üzerinde yanabilir kükürdün giderilmesi çalışmaları yapılmıştır.IV Bu çalışmada nitrik asit çözeltisi ile kömürde yanabilir kükürt külde sülfat formuna dönüştürüldü. Sülfürün dönüşümünü etkileyen parametre olarak; nitrik asit konsantrasyonu, reaksiyon süresi ve partikül boyutu incelendi Ulaşılan maksimum desülfürizasyon verimi; ortalama 0,25 mm partikül boyutunda, 16 saatlik reaksiyon süresinde ve 0,06 M'hk nitrik asit konsantrasyonunda orijinal kömürdeki yanabilir kükürt için %78,53'tün Bilim kodu :912 Anahtar kelimeler :Kükürt giderimi, kömür, nitrik asit, yanabilir kükürt Sayfa adedi :84 ^ Tez yöneticisi : Doç. Dr. Metin GÜRÜ
Özet (Çeviri)
REMOVAL OF COMBUSTIBLE SULPHUR IN TUFANBEYLİ LIGNITES BY NITRIC ACID SOLUTION (M. Sc. Thesis) Ş.F. SEZER ARSLAN GAZIUNIVERSTY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY MARCH 2005 ABSTRACT Petroleum crisis during the last year have increased the significance of researches coal that can supply the energy requirement for long period with existing reservoirs through the world. Although there are high lignite reservoirs in our country, high sulphur content limits the efficient use of them. Particularly lignite combusted in thermal power plants is reason of air pollution due to SO2, SO3 and SO emmision which occur during combustion. Therefore, air pollution is one of the vital problems of our century. To avoid this problem, research aiming to removel of the combustible sulfur from Tufanbeyli lignite was done.VI In this study, combustible sulfur in lignite and nitric acid solution converted to the sulfate form. The parameters which effects the sulfur conversion, concentration of nitric acid solution, reaction time and size of partical were investigated. Maxiumum desulfuration efficiency was 78.53 % with 25 mm partical size, 16 hours reaction time, and 0,06 M nitric acid concentration compared with combustible sulfur in orginal lingite. Science code Key words Page number Adsiver 912 Desulphurization, coal, nitric acid, combustible sulfur 84 Doç. Dr. Metin GÜRÜ