Td-tipi Mn(NH3)2 M(CN)4. 2An (M=Zn,Cd veya Hg) konak-konuk bileşiklerin kırmızı-altı spektroskopisi ile incelenmesi
Study of Td-type Mn(NH3)2 M(CN)4. 2An (M=Zn, Cd or Hg)clathrates by using infrared spectroscopy
- Tez No: 165891
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET ÇİVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Td-TtPİ Mn(NH3)2 M(CN)4. 2An (M= Zn, Cd veya Hg ) KONAK-KONUK BİLEŞİKLERİN KIRMIZI-ALTI SPEKTROSKOPİSİ İLE İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Yasemin KUTUCU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ OCAK 2005 ÖZET Bu çalışmada, genel formülü Mn (NH3)2 M(CN)4.2An, (M= Zn, Cd veya Hg) olarak verilen Td-tipi konak-konuk bileşikleri ilk kez elde edilmiş ve bunların yapılan kırmızı-altıspektroskopisi ve mikro analiz sonuçları ile incelenmiştir, infrared spektrumlarından, ligand NH3 molekülü, M(CN)4 (M= Zn, Cd veya Hg) anyonu ve konuk anilin molekülünün titreşim frekansları belirlenmiş ve titreşim mod işaretlemeleri yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda; 1. Amonyak molekülünün Mn metaline N-ucundan bağlanarak üç boyutlu polimerik konak yapılan oluşturduktan 2. Konak-konuk bileşiklerinde a ve p kavitelerine konuk olarak anilin molekülünün hapsedildiği 3. Elde edilen konak-konuk bileşiklerinin benzer Td-tipi yapı özelliği gösterdiği belirlenmiştir Bilim Kodu : 205 Anahtar Kelimeler : Td-tipi anilinli konak-konuk bileşikleri, amonyak, anilin, kırmızı-altı spektroskopisi Sayfa Adedi : 67 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Mehmet ÇİVİ
Özet (Çeviri)
STUDY OF Td-TYPE Mn(NH3)2 M(CN)4 -2An (MN Zn, Cd or Hg) CLATHRATES BY USING INFRARED SPECTROSCOPY (M.Sc Thesis) Yasemin KUTUCU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2005 ABSTRACT In this study, T^-type clathrates with the general formula of Mn(NBh)2 M(CN>4. 2 An (M= Zn, Cd or Hg ) compounds have been obtained for the first time and their structure have been investigated by using infrared spectroscopy and micro-analysis. From their infrared spectra, the vibrational modes of ligand (NH3) molecule, M(CN)4 "2 ions and guest anilin molecule have been assigned. This study pointed out that, 1. Ammonia molecule is coordinated to Mn metal from N- and which gives three-dimensional polymeric host lattice, 2. In clahrates, guest anilines molecules are trapped in a and p-type cavities, 3. The structures of there compounds were found to be similar to those of Td- type compounds. Science Code : 205 Keywords : Td-type anilin clathrates, ammonion, aniline, IR spectroscopy Page Number : 67 Adviser : Doç. Dr. Mehmet ÇİVİ