Sözleşme yönetimi ve TÜBİTAK-SAGE sözleşme yönetimi bilgi sistemi uygulaması
Contract managenment and an application in TÜBİTAK-SAGE: Contract management information system
- Tez No: 165892
- Danışmanlar: PROF.DR. BİLAL TOKLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
SÖZLEŞME YÖNETİMİ VE TÜBİTAK-SAGE SÖZLEŞME YÖNETİMİ BİLGl SİSTEMİ UYGULAMASI (Yüksek Lisans Tezi) Filiz ÖZTAŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2005 ÖZET Bu çalışmanın başlangıç noktasını, TÜBİTAK-SAGE'de gittikçe artan sayıdaki sözleşmeler ve bu sözleşmelerin daha sistematik ve etkin bir şekilde yönetilmesi ihtiyacı oluşturmuştur. Sözleşme yönetimi ile ilgili bir yönetim bilgi sistemi oluşturmanın sistematik ve etkin sözleşme yönetimi içi atılacak önemli bir adım olduğu düşünülmüştür. Çalışma kapsamında, sözleşme yönetimi kavramı, sözleşme yönetimi ihtiyacı, sözleşme yönetiminin aşamaları, sözleşme çeşitleri, sözleşme yönetimi sürecinin oluşturulması ve MEMBA firmasının önerdiği Sözleşme Yönetimi Olgunluk Modeli açıklanmıştır. Bilgi sistemteri'nin ortaya çıkışı ve gelişim süreci, bilgi sistemi türleri, bilgi sistemlerinin geliştirilmesinde kullanılan araçlar ve yönetim bilgi sistemlerinin kuruluş aşamaları ve tasarımı anlatılmıştır. Çalışmanın sonunda, TÜBİTAK-SAGE'nin sözleşme yönetimi sürecini Sözleşme Yönetim! Olgunluk Modeli'nin sıfırına seviyesinden birinci seviyesine yükseltecek bir sözleşme yönetimi bilgi sistemi tasarlanmıştır. Bilim Kodu : 919 Anahtar Kelimeler : Sözleşme Yönetimi, Bilgi Sistemleri Sayfa Adedi : 240 Tez Yöneticisi : Prof.Dr. BSIai TOKLU
Özet (Çeviri)
CONTRACT MANAGEMENT AND AN APPLICATION SN TÜBİTAK-SAGE: CONTRACT MANAGEMENT INFORMATION SYSTEM p.Sc» Thesis) Filfc ÖZTAŞ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2005 ABSTRACT The start point of this study Is continuously increasing number of contracts In TÜBÎTAK-SAGE and the requirement ©f managing these contracts more systematically and effectively» To design a contract management Information system is thought as an important step in systematic and effective management of contracts* Within this study contract management concept, the requirement for contract management, stages of contract management, contract types, design ©f contract management process and Contract Management Maturity Model which Is suggested by MEMBA Limited are described. Introduction and development of information systems, types ©f Information systems, system development tools and stages of building and design of a management Information system are defined. At the end, a contract management Information system Is designed which take the contract management process in TÜBlTAK-SAGE from zero level of the Contract Management Maturity Model to the first level. Science Code :9i9 Key Words : Contract Management, Information Systems Page Number ;240 Adviser : Prof.Dr. Bilal TOKLU