Proje risk yönetimi modeli ve uygulaması
Project risk management model and an application
  1. Tez No: 165893
  2. Yazar: NEVRA TEMİZİÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SERPİL EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
PROJE RİSK YÖNETİMİ MODELİ VE UYGULAMASI (Yüksek Lisans Tezi) Nevra TEMİZİÇ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2005 ÖZET Proje risk yönetimi; risk etkilerinin sistematik olarak tanımlandığı, değerlendirildiği ve uygun tedbirlerin alındığı bîr süreçtir. Diğer bir ifade ile istenmeyen değişikliklere neden olma potansiyeline sahip olayları ya da alanları tanımlamaya ve kontrol etmeye odaklanan sistematik bir yöntemdir. Proje risk yönetimi, proje yönetiminin bir alanı olduğundan tez kapsamında risk yönetimi ve proje risk yönetiminin yanında proje yönetimi de ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır. Çalışma kapsamında proje risk yönetim süreci altı aşamada ele alınmış, her aşamada kullanılabilecek yöntemler tanımlanmış, bir model önerilmiş, analiz aşamasında kullanılmak üzere yeni bir yöntem geliştirilmiş ve risklerle ilgili bilgilerin kayıt altına alınabilmesi için iki form tasarlanmıştır. Çalışmanın sonunda, savunma sanayinde araştırma geliştirme çalışmaları yapan TÜBİTAK-SAGE'de bir risk yönetimi uygulaması yapılmıştır. TÜBİTAK-SAGE'de yürütülmekte olan bir proje seçilmiş, bu projeye ilişkin riskler belirlenmiş, üç farklı yöntemle riskler önceliklendirilmiş, sonuçları tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur. Bilim Kodu : 919 Anahtar Kelimeler : Proje yönetimi, risk, risk yönetimi, proje risk yönetimi, SAGE Sayfa Adedi : 137 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Serpil EROL
Özet (Çeviri)
PROJECT RISK MANAGEMENT MODEL AND AN APPLICATION (M.Sc. Thesis) Nevra TEMİZİÇ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2005 ABSTRACT Project risk management is a process, in this process the impacts of risks are defined, analyzed and risk-handling options are developed. In another expression, project risk management is the systematic process that focuses on identifying and controlling the occurrences and areas which potentially cause undesirable changes on project objectives. Because of the project risk management is a knowledge area of project management, in this thesis project management is also explained in addition to risk management and project risk management. In the scope of this study; risk management process is described in terms of six phases, techniques be used in each phase are defined, a model is offered, a new risk analysis method is developed and to fetter risk informations two forms are designed. At last, a risk management application is carried out at TÜBITAK-SAGE which is a research and development institute in defense industry. A project executed by TÜBITAK-SAGE is selected then the risks are identified, prioritized with three different methods, results are discussed and some suggestions are given. Science Code : 919 Key Words : Project management, risk, risk management, project risk management, SAGE Page Number : 137 Adviser : Prof. Dr. Serpil EROL