Sulu çözeltideki Fe+2 ve Pb+2 iyonlarının portakal kabukları kullanılarak biyosorplanması
Biosorption of Fe+2 and Pb+2 ions from aquesous solutions by using orange peels
  1. Tez No: 165899
  2. Yazar: PELİN TEĞMEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CANAN CABBAR, PROF.DR. SAADET YAPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Ill SULU ÇÖZELTİDEKİ Fe+2 ve Pb+2 İYONLARININ PORTAKAL KABUKLARI KULLANILARAK BİYOSORPLANMASI (Yüksek Lisans Tezi) Pelin TEĞMEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2005 ÖZET Su kirliliği günümüzün en önemli çevre sorunlarından biridir ve büyük ölçüde sanayi atıklarından kaynaklanmaktadır. Bu çalışmada, yine bir sanayi atığı olan ve meyve suyu imalatı sonucu ortaya çıkan portakal kabuklarının atık sulardaki Fe+2 ve Pb+2 iyonlarını sorplama yeteneği ölçülmüştür. Çalışma sırasında sorpsiyonu etkilediği düşünülen çeşitli değişkenler üzerinde 4-2 4.2 durulmuştur, bunlar; kurutma etkisi, portakal kabuğu miktarı, Fe ve Pb konsantrasyonları ve ortam pH'ıdır. Çalışma sonucunda portakal kabuklarını kurutma işleminin, başlangıçtaki portakal kabuğu ve metal iyonu konsantrasyonlarının arttırılmasının sorpsiyonu arttırdığı gözlenmiştir. pH'm artması durumunda ise Fe ve Pb sorpsiyonları azalmıştır. Çalışmada 4.2 portakal kabuklarının Pb için iyi bir biyosorbent olduğu ve Redlich-Peterson İzoterminin bu adsorpsiyonu en iyi tanımlayan model olduğu görülmüştür. Bilim Kodu : 937 Anahtar Kelimeler : biyosorpsiyon, Fe, Pb, portakal kabuğu, adsorpsiyon, izoterm Sayfa Adedi : 82 Tez Yöneticisi : Prof Dr H. Canan CABBAR
Özet (Çeviri)
IV BIOSORPTION OF Fe+2 ve Pb+2 IONS FROM AQUEOUS SOLUTIONS BY USING ORANGE PEELS (M.Sc Thesis) Pelin TE?MEN GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2005 ABSTRACT Water pollution is one of the most important environmental problems and it arises mainly from the industrial activities. In this study Fe+2 and Pb+2 ions sorption capacity of orange peels, that is again an industrial waste and coming from the fruit juice industry, was aimed to measure. Some variables were detected such as; the drying process, amount of the orange peels, Fe+2 and Pb+2 concentrations and the pH. It was observed that the sorption increases as the drying process occurs and the amount of orange peels and the concentration of the Fe+2 and Pb+2 metal ions increase. In the case of increasing pH the sorption of Fe and Pb were found to be decreasing. In the study it was revealed that the Fe sorption in different concentrations of Fe shows fluctuation while the Pb sorption in different concentrations of Pb indicates a direct proportion. It was found that orange peel is a good biosorbent for Pb+2 and Redlich- Peterson isotherm is the best model describing this adsorption. Science Code : 937 Key Words : biosorption, Pb, Fe, orange peel, adsorption, isotherm Page Number: 82 Adviser : Prof Dr H. Canan CABBAR