Electre-tri tekniğinin tesis yerleşim problemine uygulanması
The application of electre-tri tecnique to plant location problem
  1. Tez No: 165900
  2. Yazar: ZEHRA IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN TÜRKBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Ill ELECTRE-TRI TEKNİĞİNİN TESİS YERLEŞİM PROBLEMİNE UYGULANMASI (Yüksek Lisans Tezi) Zehra IŞIK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2005 ÖZET ELECTRE kelimesi literatürde“gerçeğe yönelik eleme ve seçim”anlamındadır. Electre, farklı opsiyonların bütün mümkün çiftleri arasındaki bağıntının sistematik bîr analizini kapsamakta ve her opsiyonun ortak bir kriterler kümesi üzerindeki skorlarına dayanmaktadır. Electre tekniği özellikle nitel verileri ağır basan sorunlarda, bu verileri nicel hale dönüştürebilen bir yöntem olarak çeşitli sorunların çözümünde kullanılabilmektedir. Bu çalışmada, Electre tekniklerinden biri olan ve proje opsiyonlarını önceden tanımlanmış kategorilere atayan bir“çok kriterli atama yöntemi olan Electre-Tri tekniği”tesis yerleşim problemine uygulanmıştır. Klasik tesis yer seçim teknikleri; bir tesisin çeşitli kriterlere bağlı kalarak seçenek yerlere atanmasını sağlarken, Electre-Tri tekniğinin birden fazla tesisi birçok kriteri dikkate alarak aday kuruluş yerlerine ataması, bu çalışmanın farklılığını ortaya koymaktadır. Teknik hakkında genel bilgi, ele alınan bir örneğin; önce manuel, daha sonra bilgisayar destekli uygulaması ve elde edilen sonuçların yorumlanması çalışmanın içeriğini oluşturmaktadır. Bilim Kodu : 919 Anahtar Kelimeler : TesisYerleşimi, Electre-Tri, Çok Kriterli Atama Yöntemi Sayfa Adedi : 89 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Orhan TÜRKBEY
Özet (Çeviri)
IV THE APPLICATION OF ELECTRE-TRI TECHNIQUE TO PLANT LOCATION PROBLEM (M.Sc Thesis) Zehra IŞIK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2005 ABSTRACT ELECTRE means elimination and selection towards reality in literature. Electre covers a systematic analysis of the relation between all possible permutations of various options and is based on scores for every option against a common criteria set. The electre method can especially be used in the solution of various problems as a method that is capable of turning data into a quantitative form in problems that are dominated by qualitative data. In this study, Electre- Tri technique, one of the Electre methods which is a multiple criteria assignment method that assigns project options to predefined categories, is applied to plant location problem. While classical plant location techniques assign one plant to the alternative locations, which depends on different criteria, assigning more than one plant to the locations by Electre-Tri technique concerning some criteria indicates the difference of this study. General information on the technique, the application of a selected example first manually and then via the prepared software and in conclusion interpretation of results obtained constitute the main content of this study. Science Code : 919 Key Words : Plant Location, Electre-Tri, Multiple Criteria Assignment Method Page Number : 89 Adviser : Prof. Dr. Orhan TÜRKBEY