Fitohormanların Sarıçam (Pinus sylvestris L.) fidecik morfolojik karakterlerine etkisi
The effect of the phytohormones on the morphological charaters of the scots pine (Pinus sylvestris L.) seedlings
- Tez No: 165901
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET SIVACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
m FİTOHORMONLARIN SARIÇAM (Pinus sylvestris L.) FİDECİK MORFOLOJİK KARAKTERLERİNE ETKİSİ ( Yüksek Lisans Tezi) Bilal GULEROL GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ AĞUSTOS 2005 ÖZET Bu çalışmada; sarıçam fideciklerinin morfolojik karakterleri üzerinde fitohormonların etkisi incelenmiştir. Fitohormon uygulaması ile fideciklerin morfolojik karakterleri incelenerek, fitohormonların fidecik gelişiminde ve kaliteli fidan üretimindeki avantajlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada ; Oksin grubundan IBA+NAA (Indol butirik asit + naftalen asetik asit), Gibberellin grubundan GA3 (Gibberellik asit), Sitokinin grubundan Kinetin fitohormonları kullanılmıştır. Aladağ orijinli sarıçam tohumları, 200-400-600 ppm GA3, 50-150-300 ppm IBA+NAA, 20-50-100 ppm Kinetin içeren sıvılarda 24 saat bekletilerek fidanlık yastığına ekilmiş, elde edilen fideciklerin; kök boğazı çapı (KBÇ), kök uzunluğu (KU), hipokotil boyu (HB), epikotil boyu (EB), kotiledon sayısı (KS), kotiledon boyu (KB), kök taze ağırlığı (KTA), gövde taze ağırlığı (GTA), kök kuru ağırlığı (KKA), gövde kuru ağırlığı (GKA) değerleri ölçümlerle tespit edilerek değerlendirilmiştir.IV KBÇ,KS,KB,GKA karakterleri üzerinde hormon çeşidinin, hormon dozunun ve bu iki faktörün etkileşiminin istatistiki anlamda bir etkisi görülmemiştir. KU üzerinde hormon x doz interaksiyonunun etkisi görülmüş olup, en büyük kök uzunluğu 600 ppm GA3 uygulamasında elde edilmiştir. Hormon ve doz x hormon etkileşimi EB ve HB üzerinde etkili olmuştur. En büyük EB ve HB değerleri 400 ppm GA3 uygulamasında elde edilmiştir. KTA, GTA ve KKA üzerinde hormon çeşidi etkili olmuş olup, en yüksek değerler IBA+NAA uygulamasında elde edilmiştir. Bilim Kodu : 502.01.02 Anahtar Kelimeler : Fitohormon, sarıçam, fidecik Sayfa Adeti : 65 Tez Yöneticisi :Yrd.Doç.Dr. Ahmet SIVACIOĞLU
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF THE PHYTOHORMONES ON THE MORPHOLOGICAL CHARACTERS OF THE SCOTS PINE (Pinus sylvestris L.) SEEDLINGS ( M.Sc. Thesis) Bilal GULEROL GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGY August 2005 ABSTRACT In this study, the effect of the phytohormones on the morphological characters of the scots pine seedlings was investigated. By investigating the morphological characters with phytohormone practise, determining of the advantage of the phytohormone using in seedling growth and in production of quality seedlings was aimed. IBA+NAA from Oksin group, GA3 from gibberellin group and Kin etin from Stokinin group were used as phythormone in this study. The Aladağ originated scots pine seeds were sowed on nursery seedbeds after waited in the solutions of 200-400-600 ppm GA3, 50-150-300 ppm IBA+NAA, 20-50-100 ppm Kinetin for 24 hours. On the seedlings obtained from seedbeds root collar diameter (RCD), root height (RH), hypocotil and epycotil height (HH and EH), cotyledone number (CN) and height (CH), root and stem dry weight (RDW and SDW), root and stem fresh weight (RFW and SFW) determined.VI Phytohormone kind and dose were not show statistically significant effect on RCD,CN,CH and SDW. Significant effect of pyhtohormone kind x dose interaction on RH was determined. The biggest RH was obtained in 600 ppm GA3 practise. Pyhtohormone kind and phytohormone kind x dose interaction affected EH and HH. The biggest EH and HH values were got in 400 ppm GA3 practise. Phytohormone kind affected RFW,SFW, RDW, and the highest values were obtained in IBA+NAA practise. Science Code Key words Page number Thesis adviser 502.01.02 Phytohormone, scots pine, seedling 65 Asist. Prof. Ahmet SIVACIO?LU