Mikrodenetleyici kontrollü termohipoterm tıp cihazı tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Microcontroller based thermohypotherm medical instrument design and realize
  1. Tez No: 165926
  2. Yazar: METİN KAPIDERE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RAŞİT AHISKA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tezde, mikrodenetleyicili ve termoelektrik modüllfi Termohipotenm Tıp Cihazı tasarlanmış ve test edilmiştir. Termohipoterm Tıp Cihazı (TTQ; travmatolojide insan beyninim soğutularak klinik olum stresinin uzatılmasında, beyin ameliyatlarında, açık kalp ameliyatlarında, ameliyat sonrasında ve ateşin düşürülmesinde kullanılabilecektir. Gerçekleştirilen sistemde mikrodenetleyicili Anahtarlamalı Güç Kaynağı (AGK) kullanılmıştır. Sekiz tennokupl kullanılarak, değişik noktalardaki sıcaklıklar ölçülmüş ve 10-bit Analog Sayısal Dönüştürücü (ASD) ile sayısal değere dönüştürülmüştür. Darbe Genişlik Modülasyonu (DGM) ve kural tabanı ile sıcaklık kontrolü edilmiştir. Kontrol sisteminin testi çeşitli sıcaklıklarda yapılmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 626.04.01 Travma, hipotermiya, termoelektrik, mikrodenetleyici 78 Doç.Dr.Raşit AIDSKA
Özet (Çeviri)
In this thesis, microcontroller and thermoelectric cooler based Thermo hypothermia medical instrument has been designed and tested. Therinohypothermia medical apparatus (TMA); could be used increment clinical death time with cooling the human brain in Trauma, brain operations, the open heart operations, post operation period, lower the fever. In the produced system, microcontroller based switching mode power supply (SMPS) has been used. By using eight thermocouples, temperatures has been measured at the different point and converted to digital value by 10-bit Analog Digital Converter (ADC) Temperature control has been done as Pals Width Modulation (PWM) and Rule Based. The test of control system was done various temperatures. Science Code : 626.04.01 Key Words : Trauma, hypothermia, thermoelectricity, microcontroller Page Number: 78 Adviser : Assist. Prof. Raşit AHISKA