Yapay sinir ağı ile modellenen alan yönlendirmeli bir asenkron motorun üç seviyeli evirici ile hız denetimi
Speed control of an artificial neural network modeled field oriented three level inverter fed an induction motor
- Tez No: 165928
- Danışmanlar: PROF.DR. ÇETİN ELMAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
III YAPAY SİNİR AĞI İLE MODELLENEN ALAN YÖNLENDİRMELİ BİR ASENKRON MOTORUN ÜÇ SEVİYELİ EVİRİCİ İLE HIZ DENETİMİ (Doktora Tezi) Okan BİNGÖL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2005 ÖZET Bu tezde, yapay sinir ağı kullanarak bir asenkron motorun hız denetimi gerçekleştirilmiştir. Asenkron motor hız denetimindeki alan yönlendirmeli denetim ve dönüşüm matrisi yerine bir yapay sinir ağı modeli geliştirilmiştir. Alan yönlendirmeli denetim yöntemindeki, denetleyicinin karmaşıklığı ve motor parametre değişimlerinin etkisi yeni modelleme ile azaltılmıştır. Yapay sinir ağı modeli olarak ileri beslemeli çok-katmanlı sinir ağı seçilmiştir. Geliştirilen yapay sinir ağı modeli için iki seviyeli ve üç seviyeli eviricide, motorun farklı çalışma koşullarında benzetim ve uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Uygulama çalışmalarında TMS320LF2407A sayısal işaret işlemci kullanılmıştır. Üç seviyeli evirici ile beslenen asenkron motorun faz akımlarının iki seviyeli eviriciye göre sinüsoidala daha yalan olduğu görülmüştür. Ayrıca bu durum harmonik analizi ile ispatlanmıştır. Bilim Kodu :626.01.01 Anahtar Kelimeler : Yapay sinir ağı, Asenkron motor, Üç-seviyeli evirici, Uzay vektör modülasyon. Sayfa Adedi :160 Tez Yöneticisi :Prof. Dr. Çetin ELMAS
Özet (Çeviri)
IV SPEED CONTROL OF AN ARTIFICIAL NEURAL NETWORK MODELED FTELD ORIENTED THREE LEVEL INVERTER FED AN INDUCTION MOTOR (Ph.D. Thesis) Okan BİNGÖL GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2005 ABSTRACT In this thesis, the speed control of induction motor was achieved using artificial neural network. An artificial neural network modelling was developed, instead of field oriented control and transform matrix for speed control of an induction motor. Complexity of field oriented controller and the affect of the motor parameter variations were reduced using new modelling developed. A multi layer feed-forward neural network was chosen as an artificial neural network. Modelling and application of the induction motor at different operation conditions were done using two and three levels inverters for artificial neural network modelling. TMS320LF2407A digital signal processor was used for experimental study. Current waveform of three levels inverters was found very similar to sine wave form than the two levels inverters, as proved by analysing the harmonics. Science Code : 626.01.01 Key Words : Artificial neural network, Induction motor, Three-level inverter, Space vector modulation. Page number :160 Adviser :Prof. Dr. Çetin ELMAS