Köprü ayakları üzerine yerleştirilen düzlemsel plakların yerel oyulmalara olan etkisi
Effect of collars on local scour around bridge piers
- Tez No: 165929
- Danışmanlar: PROF.DR. TÜLAY ÖZBEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
KÖPRÜ AYAKLARI ÜZERİNE YERLEŞTİRİLEN DÜZLEMSEL PLAKLARIN YEREL OYULMALARA OLAN ETKİSİ (Doktora Tezi) İhsan KAŞ GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2005 ÖZET Hareketli tabanlı akarsular üzerine inşa edilen köprülerde karşılaşılan problemlerin büyük bir kısmı yapının oturduğu temel kısımlarından kaynaklanmaktadır. Köprü ayaklarının stabilitesini tehdit eden en önemli parametrelerden birisi akımın etkisiyle ayak etrafında oluşan yerel oyulmalardır. Köprü ayaklarındaki yerel oyulmaları azaltmak amacıyla; oyulma çukuru bölgesinde serbest taş-kaya kaplamalar, ayağın memba bölgesinde düzenlenen akımı yönlendirici kazık gurubu, ayak gövdesi üzerinde boşlukların açılması, ayak üzerine düzlemsel plak yarleştirilmesi ve ayak taban birleşim bölgesinde çapın büyültülmesi gibi uygulamalar yapılmaktadır. Bu çalışmada köprü ayakları üzerine yerleştirilen düzlemsel plakların ayak etrafındaki akım koşullarına olan etkisi ve oluşacak olan yerel oyulmaların gelişimi belirlenmiş olup ayak üzerine yerleştirilen plağın şeklinin, büyüklüğünün ve yerleştirildiği seviyenin, değişik akım koşularında yerel oyulmalara etkisi model deneyleri ile saptanmıştır. Deneysel çalışmalardan elde edilen verilerle düzlemsel plakların kullanılması durumunda maksimum oyulma derinliğinin belirlenmesi için bir bağıntının da önerildiği bu çalışmada deneylerin tamamı temiz su halindeki oyulmalarda yapılmıştır. Bilim Kodu : 6240202 Anahtar Kelimeler : Köprü ayakları, yerel oyulmalar, düzlemsel plaklar, oyulmaların azaltılması Sayfa Adedi : 236 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Tülay ÖZBEK
Özet (Çeviri)
EFFECT OF COLLARS ON LOCAL SCOUR AROUND BRIDGE PIERS (Ph.D. Thesis) İhsan KAŞ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2005 ABSTRACT Most of the problems encountered in bridges constructed on movable bed streams are resulted from the foundations of the structures. One of the most important parameter endangering the stability of the bridge piers is the scour around the pier due to flowing water. Some countermeasures like riprap protection, group of pile arrangements located upstream of the main pier, slots on piers, collars placement on piers, and enlargement of diameter of the bridge pier at the bed-pier intersection sections can be applied in practical applications. In this study, collars affixed on bridge piers are investigated by conducting model tests in order to determine effects of flow conditions, collar shape and vertical position on the scour process around the pier. From the results of experimental study conducted in clear-water conditions, an empirical equation is proposed to predict the maximum scour depth around the bridge pier when a collar is used as a protection method. Science code Key words Page Advisor 6240202 Bridge piers, local scour, collars, scour reduction 236 Prof.Dr. Tülay ÖZBEK