Sıralı küme örneklemesiyle doğrusal regresyon modelinde parametre tahminlerinin incelenmesi
Investigation of parameter estimation in linear regression models using ranked set sampling
- Tez No: 165927
- Danışmanlar: PROF.DR. ALPTEKİN ESİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
SIRALI KÜME ÖRNEKLEMESİYLE DOĞRUSAL REGRESYON MODELİNDE PARAMETRE TAHMİNLERİNİN İNCELENMESİ (Doktora Tezi) Yaprak Arzu ÖZDEMİR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2005 ÖZET İstatistiksel araştırmalarda, örnek birimlerinin ilgilenilen değişken balonundan ölçülmesinin, emek, zaman ve maliyet anlamında pahalı olduğu durumlarda, örnek birimleri eğer pahalı ölçüm gerektirmeyen bazı tekniklerle aynı değişken bakımından sıralanabiliyorsa, Sıralı Küme örneklemesi (SKÖ), yığın ortalamasını tahmin etmede Basit Tesadüfi Örneklemeye (BTÖ) göre oldukça etkin bir örnekleme yöntemidir. Bu çalışmada, regresyon analizinde SKÖ kullanımının model parametrelerinin tahmini üzerindeki etkileri ele alınmaktadır. Basit ve çoklu doğrusal regresyon model parametreleri, hem SKÖ hem de BTÖ'ye göre tahmin edilerek, tahmin edicüerin varyansları bakımından ortaya çıkan etkiler, göreli etkinlik ölçüsüne dayalı olarak Monte Carlo simülasyon çalışması ile incelenmiştir. Ayrıca, Barnett ve Barreto (1999)'nun önermiş olduğu SKÖ Ue tekrar eden gözlemlere sahip basit doğrusal regresyon modeli, çoklu doğrusal regresyon modeline genişletilerek, parametrelerin SKÖ'ye göre Optimal-L tahmin edicilerinin BTÖ'ye göre elde edilen tahmin edicilerden daha etkin oldukları gösterilmektedir. Bilim Kodu : 212 Anahtar Kelimeler :Basit Tesadüfi Örnekleme, Sıralı Küme Örneklemesi, Sıra istatistiği, Göreli Etkinlik, Regresyon Analizi, Optimal L-Tahmin Edici, En İyi Doğrusal Sapmasız Tahmin Edici. Sayfa Adedi : 173 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. A. Alptekin ESİN
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF PARAMETER ESTIMATION IN LINEAR REGRESSION MODELS USING RANKED SET SAMPLING (Ph.D. Thesis) Yaprak Arzu OZDEMHl GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2005 ABSTRACT In statistical surveys, if the measurements of sampling units according to the variable under consideration is expensive in all sense, and if it is possible to rank sampling units according to the same variable by means of a method which is not expensive at all, in those cases, Ranked Set Sampling (RSS) is more efficient than Simple Random Sampling (SRS) as a sampling method in the sense of estimation the population mean. In this study, the effects of using RSS in regression analysis are considered in terms of parameter estimation. Firstly, according to RSS and SRS the estimates of parameters of regression model is obtained and then the effects concerning the variance of the estimators is investigated by Monte Carlo simulation study based on relative efficiency measure. Furthermore, simple regression model with replicated observations obtained from RSS that is proposed by Barnett and Barreto (1999) is extended to multiple regression model and it is showed that the Optimal-L estimators that are obtained based on RSS is more efficient than that's of SRS. Science Code : 212 Key Words : Simple Random Sampling, Ranked Set Sampling, Order Statistics, Relative Efficiency, Regression Analysis, Optimal L- Estimator, Best Linear Unbiased Estimator Page Number : 173 Adviser : Prof. Dr. A. Alptekin ESİN