Otomatik yönlendiricili araç sistemlerinde optimal yol tasarımı ve araç planlaması
Optimal path design and vehicle planning in automated guided vehicle systems
- Tez No: 165931
- Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN TÜRKBEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
VI works interactively with preliminary design model. In order to determine difficulty of the proposed models, the constraint and variable numbers are calculated. The efficiency and solvability of the preliminary and re-design models are shown by the solution of test problems. Science Code : 919 Keywords : Automated Guided Vehicle Systems (AGVs), Path Design, Mathematical Modelling, Linear Programming, Facility Layout, Material Handling System Page Number : 235 Adviser : Prof. Dr. Orhan TürkbeyIll OTOMATİK YÖNLENDIRİCILİ ARAÇ SİSTEMLERİNDE OPTİMAL YOL TASARIMI VE ARAÇ PLANLAMASI (Doktora Tezi) F. Yeşim KALENDER GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2005 ÖZET Otomatik yönlendiricili araç (OYA) sistemleri, son yıllarda başta otomatik üretim sistemleri olmak üzere birçok alanda yaygın kullanımı ile ilgi çeken bir malzeme taşıma sistemidir. Yaygınlaşan OYA kullanımına bağlı olarak, bu sistemlerde karşılaşılan tasarım ve operasyonel problemler de giderek artmaktadır. Bu çalışmada bir OYA sisteminin kurulması ve kurulan bir sistemin dengeli çalışması için iki matematiksel model önerilmektedir. Bir OYA sistemi kurulacağı zaman, yol tasarımı ile ihtiyaç duyulan araçların sayışma ve tipine karar verilmesi sistem etkinliğini belirlemede önemli konulardır. Literatürde bu problemleri eş zamanlı çözen modeller bulunmamaktadır. Bu nedenle, çalışmada başlangıç tasarımı için bu problemlere çözüm arayan bütünleşik bir matematiksel model önerilmektedir. Önerilen bu modelle sağlanan bir önemli gelişme satın alman araç tipleri için akış yol yönlendirilmesinin yapılmasıdır. Herhangi bir taşıma şebekesindeki trafik sıkışıklığı, araçların serbest dolaşımını ve malzemelerin taşınmasını etkilemektedir. Literatürde OYA sistemlerinde akış yol tasarımı ile ihtiyaç duyulan araç seçimine birlikte karar veren matematiksel modeller olmadığı gibi, böyle bir modelle etkileşimli çalışarak aynı zamanda trafik akış yoğunluğunu sınırlandıran matematiksel modellerde bulunmamaktadır. Bu çalışma da literatürdeki söz konusu boşluk hedef alınarak, iş istasyonları
Özet (Çeviri)
OPTIMAL PATH DESIGN AND VEHICLE PLANNING IN AUTOMATED GUIDED VEHICLE SYSTEMS (Ph.D. Thesis) F. Yeşim KALENDER GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCDENCE AND TECHNOLOGY July 2005 ABSTRACT In recent years, widespread use of Automated Guided Vehicle Systems (AGVs) in many areas such as automatic manufacturing systems leads them one of the most interested material handling systems. Depending on common use of the AGVs, the problems related with design and operation of these systems have emerged increasingly. In this study, two mathematical programming models are proposed one of which is used for setting up an AGV system and the other one is for making the system operate in a balanced manner. When an AGV system is to be set up, path design and determination of the number and types of the required vehicles are crucial decisions for system efficiency. In the literature, there are no models that solve these problems simultaneously. Therefore in this study, an integrated mathematical model is proposed to solve foregoing problems for the preliminary design. An important improvement provided with this model is that it determines the flow paths for the purchased vehicle types. A traffic congestion in any transportation network affects free traveling of vehicles and transportation of the materials. In the literature, there is not any mathematical model which neither simultaneously determines the flow path design and the number of required vehicles nor constraints the traffic flow density by an interactive operation with preliminary model. This gap in the literature is aimed to be filled in this study and a re-design mathematical model is proposed which balances traffic flow density between work stations and alsoIll OTOMATİK YÖNLENDIRİCILİ ARAÇ SİSTEMLERİNDE OPTİMAL YOL TASARIMI VE ARAÇ PLANLAMASI (Doktora Tezi) F. Yeşim KALENDER GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2005 ÖZET Otomatik yönlendiricili araç (OYA) sistemleri, son yıllarda başta otomatik üretim sistemleri olmak üzere birçok alanda yaygın kullanımı ile ilgi çeken bir malzeme taşıma sistemidir. Yaygınlaşan OYA kullanımına bağlı olarak, bu sistemlerde karşılaşılan tasarım ve operasyonel problemler de giderek artmaktadır. Bu çalışmada bir OYA sisteminin kurulması ve kurulan bir sistemin dengeli çalışması için iki matematiksel model önerilmektedir. Bir OYA sistemi kurulacağı zaman, yol tasarımı ile ihtiyaç duyulan araçların sayışma ve tipine karar verilmesi sistem etkinliğini belirlemede önemli konulardır. Literatürde bu problemleri eş zamanlı çözen modeller bulunmamaktadır. Bu nedenle, çalışmada başlangıç tasarımı için bu problemlere çözüm arayan bütünleşik bir matematiksel model önerilmektedir. Önerilen bu modelle sağlanan bir önemli gelişme satın alman araç tipleri için akış yol yönlendirilmesinin yapılmasıdır. Herhangi bir taşıma şebekesindeki trafik sıkışıklığı, araçların serbest dolaşımını ve malzemelerin taşınmasını etkilemektedir. Literatürde OYA sistemlerinde akış yol tasarımı ile ihtiyaç duyulan araç seçimine birlikte karar veren matematiksel modeller olmadığı gibi, böyle bir modelle etkileşimli çalışarak aynı zamanda trafik akış yoğunluğunu sınırlandıran matematiksel modellerde bulunmamaktadır. Bu çalışma da literatürdeki söz konusu boşluk hedef alınarak, iş istasyonları