Skaler a0(980) mezon bozunmalarının QCD toplama kuralları çerçevesinde incelenmesi
Analysis of scalar a0(980) meson decays in the framework of QCD sum rules
- Tez No: 165930
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN KORU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Ill SKALER a0(980) MEZON BOZUNMALARININ QCD TOPLAMA KURALLARI ÇERÇEVESİNDE İNCELENMESİ (Doktora Tezi) Berna YILMAZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2005 ÖZET Bu tezde, skaler ao(980) mezonun a0 -> %°t\ ve a0 -> K+K" bozunma kanalları çalışıldı. Hadron bölgesinde, kuvvetli etkileşme sabiti büyüktür ve pertürbasyon teorisi kullanılamaz. Bu nedenle, hadron bölgesinde pertürbativ olmayan yaklaşımlardan biri olan üç nokta QCD toplama kuralı formalizmi çerçevesinde, ao(980) mezonun bozunmaları için hesaplamalar yapıldı. Bu çerçevede, gaoJtnve gaK+K- çifttenim sabitleri hesaplandı. Elde edilen sonuçlar, diğer metotlar tarafından ortaya atılan ve bilinen deneysel değerlerle karşılaştırıldı, ve sonuçların bu neticelerle uyumlu olduğu görüldü. Bilim Kodu : 404.02.01 Anahtar Kelimeler : QCD Toplama Kuralları, Skaler Mezon bozunmaları, Skaler a0(980) Mezonu, Çifttenim Sabitleri Sayfa Adedi : 90 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Hüseyin KORU
Özet (Çeviri)
ANALYSIS OF SCALAR ao(980) MESON DECAYS IN THE FRAMEWORK OF QCD SUM RULES (Ph.D. Thesis) Berna YILMAZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2005 ABSTRACT In this thesis, a0 -> ji°ti ve a0 -» K+K" decay channels of scalar ao(980) meson are studied. In the hadron region, the strong interaction coupling is large and the perturbation theory cannot be used. Therefore, the calculations are performed for ao(980) meson decays in the framework of three point QCD sum rule formalism which is one of the non-perturbative approaches in hadron region. In this framework, g%mi ve ga +K_ coupling constants are calculated. The obtained results are compared with the available experimental data and with the predictions of the other methods, and they are noted to be consistent with those results. Science Code : 404.02.01 Key Words : QCD Sum Rules, Scalar Meson Decays, Scalar ao(980) Meson, Coupling Constants. Page Number : 90 Adviser : Prof. Dr. Hüseyin KORU