SEL-çekirdek çarpıştırıcılarında toryum çekirdeğinin uyarılmış seviyelerinin incelenmesi
Investigations of the toryum nucleus excitations at the FEL-nucleus colliders
  1. Tez No: 165936
  2. Yazar: AYNUR ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN KORU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
SEL -çekirdek çarpıştırıcılarında toryum ÇEKİRDEĞİNİN UYARILMIŞ SEVİYELERİNİN İNCELENMESİ (Doktora Tezi) Aynur ÖZCAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2005 ÖZET Bu çalışmada son yıllarda önerilmiş olan Serbest Elektron Lazeri (SEL)- Çekirdek çarpıştırıcılarının nükleer fizik araştırmalarında yeni imkanlar sağlayacağı vurgulanmıştır. Bu yöntemde doğrusal elektron hızlandırıcısı temelinde üretilen SEL demeti ile hadron halkalarında ( Rölativistik Ağır İyon Çarpıştırıcısı (RHIC), Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC), HERA v.b.) hızlandırılan çekirdek demetlerinin çarpıştırılması düşünülmektedir. Bu çalışma için 232Th çekirdeğinin geleneksel Nükleer Rezonans Floresans (NRF) yöntemleri ile incelenmiş olan bir çok seviyesi seçilerek bu seviyelerin enerjileri, spin ve parite değerleri, tesir kesitleri ve yaşam süreleri incelenmiştir. Çalışma sonunda bu yeni metodun nükleer fizik araştırmaları için enerji seviyeleri hakkında elde edilen kesin sonuçlar ve spin ve parite tayininde sağladığı kolaylıklar açısından Nükleer Rezonans Floresans deneyleri gibi deneysel metotlara çok uygun bir ortam sağlayacağı gösterilmiştir. Bilim Kodu : 404.03.01 Anahtar Kelimeler : Hızlandırıcı, Serbest Elektron Lazeri, Nükleer Rezonans Floresans. Sayfa Adedi : 92 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Hüseyin KORU
Özet (Çeviri)
INVESTIGATIONS OF THE TORYUM NUCLEUS EXCITATIONS AT THE FEL- NUCLEUS COLLIDERS (Ph.D. Thesis) Aynur ÖZCAN GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2005 ABSTRACT In this work we emphasize a new provided possibilities for the Free Electron Laser (FEL)- Nucleus Colliders which more recently have been suggested. In this method, the lineer electron accelerator based FEL beam will collide the nucleus beams from with hadron rings (Relativistic Heavy Ion Collider (RHIC)), Large Hadron Collider (LHC), HERA etc). By the use of traditional Nuclear Resonance Fluorescence (NRF) methods, the many energy levels of 232Th nucleus was selected and, spin and parity values, cross section and life time of these energy levels was investigated. As a result we can conclude that this new method will give to defined results for the energy levels and will supply to comfort for spin and parity assignement which essentially enlarge the role of Nuclear Resonance Fluorescence experiments in nuclear physics research. Science Code: 404.03.01 Key Words : Accelerator, Free Electron Laser, Nuclear Resonance Fluorescence Page Number: 92 Adviser : Prof. Dr. Hüseyin KORU