Bazı alt grupları altnormal olan gruplar
Groups with some subgroups subnormal
  1. Tez No: 165940
  2. Yazar: TAHİRE ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET ARIKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Ill BAZI ALTGRUPLARI ALTNORMAL OLAN GRUPLAR (Doktora Tezi) Tahire ÖZEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 2005 ÖZET Bu tezde her altgrubu altnormal olan grupların bazı genellemeleri göz önüne alınmıştır. Torsiyonsuz lokal nilpotent bir grupta grubun bir sonlu üreteçli altgrubunu kapsayan nilpotent olmayan altgrupları grupta altnormal ise o zaman grubun nilpotent olduğu ispat edilmiştir. Özellikle“her altgrubu altnormal olma”şartı yerine“her Öz altgrup bir öz normal altgrup tarafından içerilir”şartı alınarak grubun yapısı araştırılmıştır. Bir Fitting p-grupta eğer her öz altgrup bir öz normal altgrup tarafından içeriliyor ve her öz altgrubunun“n”. derived altgrubu hipermerkez ise o zaman grubun mükemmel olamayacağı elde edilmiştir. Son bölümde ise merkezi aşikar olmayan bir nokta dengeleyenine sahip barely transitive grupların yapısı araştırılmıştır. Bilim Kodu : 403.01.01 Anahtar Kelimeler : Altnormal, torsiyonsuz, nilpotent, mükemmel. Sayfa Adedi : 61 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Ahmet Arıkan
Özet (Çeviri)
IV GROUPS WITH SOME SUBGROUPS SUBNORMAL (Ph. D. Thesis) Tahire ÖZEN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY April 2005 ABSTRACT In this thesis, some generalizations with all subgroups subnormal are considered. In a torsion-free locally nilpotent group, it is proved that if the non- niipotent subgroups containing a fixed finitely generated subgroup of a group are subnormal, then the group is nilpotent. In particular, it is studied the structure of group by imposing the condition“every proper subgroup is contained in a proper normal subgroup”instead of the condition“every subgroup subnormal”. In a Fitting p-group, it is proved that if every proper subgroup is contained in a proper normal subgroup and the“n”th derived subgroup of every proper subgroup is hypercentral, then the group is non- perfect. In the last section, the structure of barely transitive groups having a point stabilizer with non-trivial center is investigated. Science Code : 403.01.01 Key Words : Subnormal, torsion-free, nilpotent, perfect. Page Number: 61 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Ahmet AREKAN