Nikotin bağımlılığı olan bireylerde duygusal yeme ve dürtüsellik ile nikotin bağımlılığı olmayan bireylerde duygusal yeme ve dürtüselliğin karşılaştırılması
Comparing impulsivity and emotional eating with nicotine addicted inviduals and inviduals with no-nicotine addiction
- Tez No: 659223
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER EVRENSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın amacı, nikotin bağımlısı olan bireylerin duygusal yeme düzeyi ve dürtüsellik ile nikotin bağımlısı olmayan bireylerin duygusal yeme düzeyi ve dürtüsellikleri karşılaştırılması arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını incelemektir. Bununla birlikte bazı sosyodemografik özelliklerin etkisi olup olmadığını incelenerek dağılımlarının çıkarılması hedeflenmiştir. Örneklem Üsküdar Üniversitesi Öğrencileri 18-45 yaş arası Nikotin Bağımlısı olan bireylerden oluşan 100 kişilik öğrencilerden oluşan deney grubu ve Nikotin Bağımlısı olmayan bireylerden oluşan rastgele seçilmiş 100 kişilik kontrol grubundan oluşacaktır. Bu araştırma da sigara kullanımının dürtüsellik ve duygusal yeme üzerinde ki etkisinin incelenmesinin yanı sıra, duygusal yeme ve dürtüselliğin sigara kullanımını tetikleyip tetiklemediğini tespit etmeye çalışması bakımından önemlidir. Bu iki gruba da Bilgilendirilmiş Gönüllü Onam Formu, Sosyodemografik Veri Formu, Barratt Dürtüsellik Ölçeği, Türkçe Duygusal Yeme Ölçeği, Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi uygulanmıştır. Verileri analiz ederken betimsel ve ileri istatistik teknikler kullanılmıştır. Gruplar arasındaki farklılıkları belirlemek için“Kruskall Wallis Test”,“Mann Whitney U Testi”ve“Wilcoxon Testi”kullanıldı. Grup içi karşılaştırmalarda normal dağılım göstermeyen değişkenler için Spearman Korelasyon testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether there is a significant relationship between emotional eating level and impulsivity of individuals with nicotine addiction and emotional eating level and impulsivity of individuals without nicotine addiction. In addition, it is aimed to remove the distributions by examining whether some sociodemographic features have an effect. The sample will consist of an experimental group of 100 students consisting of individuals with Nicotine Addiction between the ages of 18-45 and Üsküdar University Students and a randomly selected control group of 100 people without individuals with Nicotine Addiction. This research is important in terms of examining the effects of smoking on impulsivity and emotional eating as well as trying to determine whether emotional eating and impulsivity trigger smoking. Informed Voluntary Consent Form, Sociodemographic Data Form, Barratt Impulsivity Scale, Turkish Emotional Eating Scale, Fagerström Nicotine Addiction Test were applied to these two groups. Descriptive and advanced statistical techniques were used to analyze the data.“Kruskall Wallis Test”,“Mann Whitney U Test”and“Wilcoxon Test”were used to determine the differences between the groups. Spearman correlation test was used for variables that did not show normal distribution in intra-group comparisons.