Uranyumun bozunması sonucu oluşan radyonüklitlerin gama ışınlarının geçiş olasılıklarının tayini
Determination of transition probabilities of gamma rays of radionuclides occuring in the decay of uranium
  1. Tez No: 165952
  2. Yazar: SERPİL AYDIN ARTAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN KORU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
URANYUMUN BOZUNMASI SONUCU OLUŞAN RADYONÜKLİTLERİN GAMA IŞINLARININ GEÇİŞ OLASILIKLARININ TAYİNİ (Doktora Tezi) Serpil (AYDIN) ARTAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 2005 ÖZET Bu doktora tezinde, iki ayrı yarı iletken dedektör (REGe ve HPGe) kullanarak 238U ve 235U'in bozunma zincirlerindeki radyoaktifçekirdeklerin gamma ışınlarının geçiş olasılıkları gamma spektroskopik yöntemle ölçüldü. 238U ile birincil doğal dengede olan 234mpa ve 234gpa>njn gamma ışınlarının geçiş olasılıklarının ölçülmesinde kaynak olarak %99,5 saflıkta toz U02 standardı, 238U ile ikincil doğal dengede olan radyoaktifçekirdeklerin ve 235U'in bozunma zincirindeki radyoaktifçekirdeklerin gamma ışınlarının geçiş olasılıklarının ölçülmesinde ise kaynak olarak uranyum cevheri standardı kullanıldı. Ölçülen değerler, daha önceden ölçülmüş ve derlenmiş literatür değerleriyle karşılaştırıldı. Ayrıca bu çalışmada, 234mPa'den 2349Pa'ye izomerik geçiş oranı yeni bir yaklaşımla değerlendirildi ve yeni değer %0,154 olarak teklif edildi. Bilim Kodu : 218 Anahtar Kelimeler : 238U ve 235U, bozunma zinciri, gamma ışını, geçiş olasılığı, gamma spektrometrisi. Sayfa Adedi : 103 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Hüseyin KORU
Özet (Çeviri)
IV DETERMINATION OF TRANSITION PROBABILITIES OF GAMMA RAYS OF RADIONUCLIDES OCCURING IN THE DECAY OF URANIUM (Ph.D. Thesis) Serpil (AYDIN) ARTAN GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY April 2005 ABSTRACT In tiiis Ph.D. thesis, the transition probabilities of the gamma rays of the radionuclides occuring in the decay chains of 238U and 235U were measured with the gamma spectroscopic method by using two different type of semi-conductor detector. For the measurement of the transition probabilities of the gamma rays of 234mPa and 234gPa, which are in primary secular equilibrium with 238U, powder U02 standard of 99,5 % purity was used as the source. For the measurement of the transition probabilities of the gamma rays of the radionuclides that are in secondary secular equilibrium with 238U and of the gamma rays of the radionuclides in the decay chain of 23SU, uranium ore standard was used as the source. The present values were compared with previously measured and compiled values in the literature. Moreover, in this study, the isomeric transition ratio from 234mPa to 234gPa was evaluated with a new approach and the new value was proposed as 0,154 %. Science Code : 218 Key Words : 235U and 238U, decay chain, gamma ray, emission probability, gamma spectrometry Page Number : 103 Adviser : Prof. Dr. Hüseyin KORU