Ortalama enerjisi 5 MeV olan bir nötron spektrumu kullanarak 232Th'nin fisyon ürünlerinin kütle dağılımının belirlenmesi
Determination of the mass distribution of fission products of 232Th in a neutron spectrum with average energy of 5.0. MeV
  1. Tez No: 134137
  2. Yazar: SİNEM KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ORTALAMA ENERJİSİ 5 MeV OLAN BİR NÖTRON SPEKTRUMU KULLANARAK 232Th'NİN FİSYON ÜRÜNLERİNİN KÜTLE DAĞILIMININ BELİRLENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Sinem KELEŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2003 ÖZET Bu çalışmada, her biri 592 GBq aktiviteye sahip üç adet 241Am-Be nötron kaynağından oluşan bir nötron hücresinde, ortalama spektrum metodu ile 232Th(n,f) reaksiyonu sonucu oluşan fisyon ürünlerinin yüzde dağılımlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. 1,4 MeV'in üzerindeki nötron enerjileri için 241Am- Be nötron kaynağının ortalama spektrum enerjisi, nümerik integral metoduyla 5,02 MeV olarak hesaplanmıştır. Deneylerde numune olarak % 99,5 saflıkta toz Th02 ve standart madde olarak yine % 99,5 saflıkta toz U02 bileşikleri kullanılmıştır. Dedektör veriminin tayininde uranyumun doğal bozunması sonucu oluşan 234Th ve 234mPa radyoaktif çekirdekleri tarafından yayınlanan, enerji ve şiddetleri çok iyi bilinen gama ışınları kullanılmıştır. UO2 ve Th02 matrikslerinin yoğunluklarının farklı olmasından dolayı Th02 matriksi için dedektör verimi tayininde gama öz soğurma düzeltmesi yapılmıştır. 232Th(n,f) reaksiyonu sonucu oluşan fisyon ürünlerinden kütlesi 87 ile 143 arasında değişen on dört fisyon ürünü gözlenmiş ve on üç tanesinin kütle dağılım yüzdeleri ölçülmüştür. Elde edilen değerler literatür değerleri ile karşılaştırılmış ve sonuçların genellikle uyumlu olduğu görülmüştür. Bilim Kod : 218 Anahtar Kelimeler : 232Th, fisyon ürünü, fisyon verimi, kütle dağılımı, aktivasyon metodu, ortalama spektrum metodu Sayfa Adedi : 56 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Atilla ÖZMEN
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF THE MASS DISTRIBUTION OF FISSION PRODUCTS OF 232Th IN A NEUTRON SPECTRUM WITH AVERAGE ENERGY OF 5.0 MeV (M.Sc. Thesis) Sinem KELEŞ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2003 ABSTRACT In this study, the aim is to determine the distribution percentages of fission products which occur with 232Th (n,f) reaction by the average spectrum method in a neutron cell which consist of three 241Am-Be neutron sources of 592 GBq each. The average spectrum energy of 241Am-Be neutron source for neutron energies above 1.4 MeV was calculated as 5.02 MeV by numerical integration. In the experiments, powder Th02 compound with 99.5 % purity was used and powder U02 compound with again 99.5 % purity was used as reference material. In determining detector efficiency, gamma ray with well-known energies and intensities which are emited by 234Th and 234mPa radioactive nuclides which form as a result of natural decay of 238U, were used. Because of the difference in densities of U02 and Th02 matrixes, in determining detector efficiency for Th02 matrix gamma self absorbtion correction was applied. 14 of the fission products formed as a result of Th (n,f) reaction with masses between 87 and 143 were observed and the mass distribution of 13 of them were measured. The obtained values were compared with the values in the literature and it was seen that they generally agreed. Science Code : 218 Key Words : 232Th, fission product, fission yield, mass distribution, activation method, averaged-spectrum method Page number : 56 Adviser : Prof. Dr. Atilla ÖZMEN