Bir merminin elektromanyetik enerji ile sevkinin optimizasyonu
The optimisation of launching a bullet using electromagnetic energy
  1. Tez No: 165954
  2. Yazar: OSMAN KALENDER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL COŞKUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
m BİR MERMİNİN ELEKTROMANYETİK ENERJİ İLE ŞEVKİNİN OPTİMİZASYONU (Doktora Tezi) Osman KALENDER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2005 ÖZET Bir merminin hedefteki enerji seviyesi, merminin tahribat gücü bakımından son derece önemlidir. Hedefe aktarılacak enerji de mermi hızına bağlıdır. Bu nedenle mermi hızının arttırılması gerekmektedir. Klasik silah teknolojisinde barut kullanılmakta ve barut ile ulaşılabilecek hızlar da sınırlı bir seviyede kalmaktadır. Baruta alternatif olarak elektromanyetik enerjinin kullanımı, mermi hızındaki gereksinimi karşılayabilir. Bu çalışmada, mikro denetleyici kontrollü elektromanyetik bobin silahı sistemi tasarlanmış ve uygulaması gerçekleştirilmiştir. Bu silah dört kademeli bobin grubundan oluşmaktadır. İndüksiyon prensibi ile çalışan bobin silahı, mikrodenetleyici ve bilgisayarlı ölçme ve kontrol sistemine sahiptir. Sistemin tasarımı aşamasında Ansoft Maxwell elektromanyetik benzetim programından yararlanılmıştır. Tasarımda klasik bobin düzeneği yerine bitter bobin kullanımının verimi arttırdığı ve geliştirilen kontrol düzeneğinin literatürdeki bilinen düzeneklerden daha büyük bir doğrulukla ateşleme zamanlaması yaptığı deneysel olarak gösterilmiştir. Bilim Kodu : 626.01.01 Anahtar Kelimeler :Elektromanyetik bobin silahı, PIC, Sonlu eleman analizi Sayfa Adedi : 157 Tez Yöneticisi :Prof. Dr. İsmail COŞKUN
Özet (Çeviri)
IV THE OPTIMISATION OF LAUNCHING A BULLET USING ELECTROMAGNETIC ENERGY (PhD Thesis) Osman KALENDER GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2005 ABSTRACT The energy level of a bullet at the target is of great importance in terms of its destructive power. The energy transmitted to the target depends on the bullet's speed. Therefore, it is necessary to increase the speed of the bullet. Gunpowder is used with conventional weapons technology and the speeds that can be attained with gunpowder are limited. Using electromagnetic energy as an alternative to gunpowder may provide the required bullet speed. In this study electromagnetic coil gun system with microcontroller was deigned and used. The gun consists of four coil stages. The induction coil gun has a microcontroller and a computerized measurement and controlling system. Ansoft Maxwell electromagnetic simulation programme was used at the designing stage of the system. It was shown experimentally that using bitter coil instead of traditional coil was proved to be more efficient and the designed control system was more accurate than known system in the literature at fire timing. Science Code : 626.01.01 Key Words : Electromagnetic coil gun, PIC, Finite element method Page Number: 157 Adviser : Prof. Dr. Ismail COŞKUN