Yeni tiyofen ve furan karboksamit bileşikleri ile Cu (II) ve Zn (II) komplekslerinin sentezi, yapılarının aydınlatılması
Synthesis and structural characterization of Cu (II) and Zn (II) complexes with new thiophene and furan carboxamide compounds
  1. Tez No: 165955
  2. Yazar: AYLA BALABAN GÜNDÜZALP
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİRGÜL ERK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
YENİ TİYOFEN VE FURAN KARBOKSAMÎT BİLEŞİKLERİ İLE Cu(II) VE Zn (II) KOMPLEKSLERİNİN SENTEZİ, YAPILARININ AYDINLATILMASI (Doktora Tezi) Ayla BALABAN GÜNDÜZALP GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2005 ÖZET Bu çalışmada 1,4 - bis ( 3-aminopropil ) piperazin ( bapp), 1,8 - diamino -p- mentan(dam), l,2-diamino(2~metü)propan (damp) ile 2-tiyofenkarbonil klorfir (tkk) 'ün üç yeni karboksamit : 1, 4- bis [ 3 -( 2-tiyofenkarboksamido )propil ] piperazin ( tkbapp ),l,8-bis(2-tiyofenkarbokamido)-p-mentan(tkdam), 2- amino-2-metil-l-(2-tiyofenkarboks amido) propan (tkdamp)- bileşikleri ile 2- furankarbonil klorfirfin oluşturduğu üç yeni 1,4-bis [ 3-( 2-furankarboksamido ) propil ] ( furbapp ), 1,8 - bis(2-furankarbokamido ) - p - mentan ( furdam ), 2 - metil - 1, 2-bis ( 2- furan karboksamido)propan (furdamp) karboksamit bileşiği elde edilmiştir, tkbapp ve tkdamp bileşiklerinin yapısı X-ışmlan kristalografisi, diğerlerinin ki element analizi ve spektroskopik yöntemlerle aydınlatılmıştır. Ayrıca bu karboksamitlerin [Cu(tkdamp)2]Cİ2.H20, [Zn(tkdamp)2]Cl2 ve genel formülü [ML]Cl2.xH20 (M=Cu(II) ve Zn(II),x =0-2) olan diğer kompleksleri sentezlenmiş, yapıları element analizi, spektrometrik yöntemler, manyetik duyarlık, iletkenlik ve TG/DTA yöntemleriyle belirlenmiştir. Sadece, [Cu(tkdam)Cl]2Cİ2. 5H2O kompleksi dimerik diğerleri monomeriktir. Monomerik komplekslerde koordinason sayısı dört iken dimerikte altıdır. Bilim Kodu : 402.01.01 Anahtar Kelimeler : 4-bis(3-aminopropil)piperazin, 1,8-diamino-p-mentan, l,2-diamino(2-metü)propan, karboksamit kompleksleri Sayfa Adedi : 144 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Birgül ERK
Özet (Çeviri)
SYNTHESIS AND STRUCTURAL CHARACTERIZATION OF Cu(H) AND Zn(H) COMPLEXES WİTH NEW THIOPHENE AND FURAN CARBOXAMTOE COMPOUNDS (Ph.D. Thesis) Ayla BALABAN GÜNDÜZALP GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY AUGUST 2005 ABSTRACT In this study, three new carboxamide: 1, 4 -bis[3-(2-thiophenecarboxamido ) propyl] piperazine ( tkbapp ), 1,8 - bis ( 2 - thiophenecarboxamido-p-menthane (tkdam),2- amino-2-methyl-l-(2-thiophenecarboxamido)propane(tkdamp) were obtained using 1,4 -bis ( 3 - aminopropyl ) piperazine (bapp), 1,8 - diamino- p - menthane (dam), 1,2 - diamino (2-methyI) propane (damp) and 2-thiophene carbonyl chloride; and other three new carboxamide - 1,4 - bis [ 3 - ( 2 - furan carboxamido)propiyl Jpiperazine (furbapp), 1,8-bis ( 2-furancarboxamido) -p-menthane (furdam ), 2 - methyl-l,2-bis (2- furancarbox amido) (furdamp) were obtained using 2 -furancarbonyl chloride. The structure of tkbapp and tkdamp compounds have been determined with X-ray crystallography, but the others with element analysis and spectroscopic methods. In addition, [Cu(tkdamp)2]Cl2.H20, [Zn(tkdamp )2 ] Cl2 and other complexes having general formula, as [ML]C12. xH20 (M =Cu(H) ve Zn ( H), x = 0-2), of these carboxamide compounds were synthesized and their structures were determined element analysis, spectrometric methods, magnetic susceptibility, molar conductivity and TGA / DTA methods. Only [ Cu( tkdam )C1 ]2C12. H20 complex is dimeric, the others are monomelic. The coordination number of monomelic complexes is four but dimeric's is six. Science Code : 402.01.01 Key Words : l,4-bis(3-aminopropyl)piperazine, 1,8-diamino-p-menthane, l,2-diamino(2-methyl)propan,, carboxamide complexes Page Number : 144 Adviser : Prof. Dr. Birgfil ERK