Türkiye'deki yapı üretiminde genel ve organizasyonel düzeyde araştırma-geliştirme kurgusu için bir model önerisi
A model suggestion for general and organizational research and development in construction production of Turkey
  1. Tez No: 165958
  2. Yazar: ZÜBEYDE ÖZLEM PARLAK BİÇER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TANJU GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 335
Özet
A MODEL SUGGESTION FOR GENERAL AND ORGANIZATIONAL RESEARCH & DEVELOPMENT IN CONSTRUCTION PRODUCTION OF TURKEY (PhD. Thesis) Z. Özlem PARLAK BİÇER GAZİ UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2005 ABSTRACT In Turkey, consfruction sector effects other sectors and helps their development Researches on construction sector will also support the related sectors. There is no integrity for Research&Development on construction production in Turkey. Research&Development will be effective on construction sector because of the economic and social results. The aim of this thesis is to get solutions for problems by Research&Development studies on construction sector. This thesis examines the general and organizational Research&Development studies in Turkey and also, the Research&Development studies in world, specially in economicly developed countries, were examined. The position of Research&Development on construction production and construction organizations and the views of organizations in Turkey are searched and evaluated. The construction production conditions in Turkey and organizations for Research&Development for construction in world were taken into consideration in this thesis and we determined the set up of central and organizational Research&Development conditions in Turkey. A model was suggestedIII TÜRKİYE'DEKİ YAPI ÜRETİMİNDE GENEL VE ORGANİZASYONEL DÜZEYDE ARAŞTIRMA-GELİŞTİRME KURGUSU İÇİN BİR MODEL ÖNERİSİ (Doktora Tezi) Z. Özlem PARLAK BİÇER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2005 ÖZET Türkiye'de yapı sektörü pek çok sektörü etkileyen ve gelişmelerine katkıda bulunan bir yapıya sahiptir. Bu alanda yapılacak çalışmalar ile ülkede yapı sektörüne bağlı diğer sektörlerde de olumlu kazanımlar olacaktır. Türkiye'de yapı üretiminde Araştırma-Geliştirme konusunda bütüncül bir yaklaşım yoktur. Yapı sektörü ekonomik ve sosyal sonuçlar açısından Araştırma-Geliştirmenin etkin olacağı sektördür. Tezde, yapı üretiminde gerçekleştirilecek Araştırma-Geliştirme çalışmalarının sektördeki problemlere çözüm getirmesi hedeflenmiştir. Tezde, Türkiye'de yapı üretiminde genel ve organizasyonel düzeyde Araştırma-Geliştirme kurgusu irdelenmiştir. Bu kurgunun gerçekleştirilmesinde yapı Araştırma-Geliştirmesinin dünyadaki, özellikle gelişmiş ülkelerdeki, mevcut durumu incelenmiştir. Türkiye'de de yapı üretiminde ve yapım organizasyonlarında Araştırma- Geliştirmenin durumu ve organizasyonların konuya bakış açılan araştırılarak değerlendirilmiştir. Tezin amacı doğrultusunda dünyadaki yapı Araştırma-Geliştirme organizasyonlarının özellikleri ve birimleri ile Türkiye yapı üretiminin koşullan göz önüne alınarak, Türkiye için yapı
Özet (Çeviri)
V A MODEL SUGGESTION FOR GENERAL AND ORGANIZATIONAL RESEARCH & DEVELOPMENT İN CONSTRUCTION PRODUCTION OF TURKEY (PhD. Thesis) Z. Özlem PARLAK BİÇER GAZİ UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2005 ABSTRACT in Turkey, consfruction sector effects other sectors and helps their development Researches on construction sector will also support the related sectors. There Is no întegrity for Research&Development on construction production in Turkey. Research&Development will be effective on consfruction sector because of the economic and social results. The aim of this thesis is to get solutions for problems by Research&Development studies on construction sector. This thesis examines the general and organizational Research&Development studies in Turkey and also, the Research&Development studies in vvorld, specially in economicly developed countries, were examined. The position of Research&Development on construction production and construction organizations and the views of organizations in Turkey are searched and evaluated. The construction production conditions in Turkey and organizations for Research&Development for construction in vvörld were taken into consideration in this thesis and we determined the set up of central and organizational Research&Development conditions in Turkey. A model was suggestedVI for Research & Development in construction production of Turkey. The characteristics of construction production and units of Research&Deveiopment in construction are divided to subunits. Our model will show that in which areas of construction production Research & Development will be used effectively. It is expected that this thesis will procure a basis for future studies. Science Code :807 Key Words reconstruction Production, Research&Deveiopment Page Number :317 Adviser :Prof. Dr. Tanju Gültekin