Paralel montaj hattı dengeleme problemi için yeni modeller
A new models for the parallel assembly line balancing problem
  1. Tez No: 165959
  2. Yazar: RECEP BENZER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HADİ GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
III PARALEL MONTAJ HATTI DENGELEME PROBLEMİ İÇİN YENİ MODELLER (Doktora Tezi) Recep BENZER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2005 ÖZET Bu tezde, paralel montaj hattı dengeleme problemi incelenmiştir. Birden fazla özdeş ya da benzer hattın bulunması durumunun söz konusu olduğu hatların dengelenmesi için yeni bir felsefe ortaya konulmuş ve bu doğrultuda yeni sezgisel metotlar: (PASİF), (P-COMSOAL) ve çeşitli modeller sunulmuştur. Bu modeller, paralel montaj hattı dengeleme problemi için 0-1 tamsayılı programlama modeli, en kısa yol modeli ve amaç programlama modelidir. Problem için geliştirilen P-COMSOAL farklı test problemleri için denenmiş ve metodun davranışları incelenmiştir. Bu tez çalışmasındaki 0-1 formülasyonlar GAMS matematiksel modelleme/programlama paket programı ile modellenerek çözülmüş, sezgisel metodun yazılımının kodlanmasında ise DELPHI 7.0 dili kullanılmıştır. Bilim Kodu : 919 Anahtar Kelimeler : Hat dengeleme, paralel hatlar Sayfa Adedi : 161 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Hadi GÖKÇEN
Özet (Çeviri)
IV A NEW MODELS FOR THE PARALLEL ASSEMBLY LINE BALANCING PROBLEM (Ph D. Thesis) Recep BENZER GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2005 ABSTRACT In this thesis, parallel assembly line balancing problem is investigated. A new philosophy is suggested to balance assembly lines, in case, more than one identical or similar assembly lines exist and for this purpose new heuristic methods namely (P-COMSOAL), (PASİF) and different models, are proposed. These models are a 0-1 integer programming model, a shortest-route model and a goal programming model for parallel assembly line balancing. P-COMSOAL which is developed for problem solving is tried for different test cases and its behaviours are examined. In the dissertation, the binary models are constructed and solved with GAMS mathematical package program; the heuristic procedure is coded in DELPHI 7.0 language. Science Code : 919 Key Words : Line balancing, parallel lines Page Number: 161 Adviser : Prof. Dr. Hadi GÖKÇEN