Kappa katsayısı ve lojit model parametrelerinin EÇOB tahminlerinin araştırılması üzerine bir çalışma
A study on the investigation of maximum likelihood estimators of the Kappa coefficient and logit model parameters
- Tez No: 165957
- Danışmanlar: PROF.DR. HAMZA GAMGAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Ill KAPPA KATSAYISI VE LO JİT MODEL PARAMETRELERİNİN EÇOB TAHMİNLERİNİN ARAŞTIRILMASI ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA (Doktora Tezi) Meltem EKİZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2005 ÖZET İki sınıflayıcının örnek birimleriyle ilgili yaptıkları değerlendirmelerin, 2x2 tablosunda frekanslara yada olasılıklara dayak olarak özetlendikten sonra, bu iki sınıflayıcının değerlendirmeleri arasındaki uyuşma, Kappa katsayısı ile belirlenir. Özellikle tıbbi ve sosyal içerikli çalışmalarda, sınıflayıcıların her örnek birimini farklı bir 7i{j olasılıkla“başarılı(l)”kategorisine sınıflandırmasının oluşturduğu sınıflandırma problemleriyle karşılaşmak mümkündür. Söz konusu sınıflandırma olasılıkları, sınıflayıcılara ve/veya birimlere ait özellikleri içeren açıklayıcı değişkenlerin yer aldığı bir lojit modele dayalı ifade edilerek tahmin edilir. Bu çalışmada, ıc'yı ve lojit model parametrelerini içeren olabilirlik fonksiyonunun optimum noktası elde edilerek, parametrelerin EÇOB tahminleri bulunmuştur. Parametre tahminlerinin elde edilmesinde, Matlab paket programında yazılmış bulunan iki programdan yararlanılarak, farklı örnek çapları için yirmi tekrarın yapıldığı simülasyon tekniği kullanılmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 212 Kappa katsayısı, Lojit model, Olabilirlik fonksiyonu 103 Prof. Dr. Hamza GAMGAM
Özet (Çeviri)
IV A STUDY ON THE INVESTIGATION OF MAXIMUM LIKELIHOOD ESTIMATORS OF THE KAPPA COEFFICIENT AND LOGIT MODEL PARAMETERS (Dr. Thesis) Meltem EKİZ GAZI UNIVERSITY INSTITUDE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2005 ABSTRACT Judges based on sample units frequencies or probabilities is summarized in a 2x2 table, then the agreement between these rater judges is investigated by the Kappa coefficient Espescially in medical and social studies, it is possible to come across with classification problems such that raters classified each sample unit to the category“succesfully(l)”with distinct probabilities «y. These ny classification probabilities can be estimate from logit models which contains covariates of raters and/or units features. In this study, the maximum of the likelihood function, containing k and logit model parameters is obtained and so the maximum likelihood estimators are founded. Furthermore, the simulation method is used in obtaining the estimates for different sample sizes of each with twenty replications with the benefit of written two programs on Matlab packet programming. Science Code : 212 Key Words : Kappa coefficient, Logit model, Likelihood function Page Number : 103 Adviser : Prof. Dr. Hamza GAMGAM