Kutu mobilya ve masif sandalye üretiminde fabrika planlama sorunları ve çözüm önerileri
Problems and solution suggestions for factory planning in respect to box furniture and massive wood chair manufacturing
- Tez No: 165969
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ALTINOK, PROF.DR. SERPİL EROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
KUTU MOBİLYA VE MASİF SANDALYE ÜRETİMİNDE FABRİKA PLANLAMA SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ (Doktora Tezi) LEVENT GÜRLEYEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 2005 ÖZET Fabrika planlama, üretimin önemli fonksiyonlarından olan insan gücü, malzeme ve makine hareketlerindeki kayıpların en az düzeye indirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu sebeple, işletmelerin verimliliğini direkt olarak etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı, insan gücü, malzeme ve makine ekseninde kutu mobilya ve masif sandalye üretim işletmelerinde, fabrika planlamanın önemini, üretimde karşılaşılan sorunları ve çözüm önerilerini incelemek ve araştırmaktır. Araştırmada anket, röportaj ve gözlem yöntemleri kullanılmıştır. Kutu mobilya üreten onaltı, masif sandalye üreten beş işletmede anket uygulanmıştır. Anket sorulan, işletme sahipleri, üretim sorumluları, makine operatörleri, bakım onarım teknisyenleri ve fabrikalarda üretim hatlarının kuruluşunda danışman olarak görev yapanlar olmak üzere toplam beş farklı görev mensubuna yönelik uygulanmıştır. Bu çalışmanın sonuçlarına göre; Ülkemizde, mobilya endüstrisinde faaliyet gösteren fabrikaların planlanmasında çağın ihtiyaçlarının göz önünde bulundurulmadığı ve modern üretim tekniklerinin gerektirdiği etkin rollerin bu sektörde uygulanmadığı tespit edilmiştir. Fabrika planlamanın, mobilya endüstrisinde etkin rol oynayabilmesi için;11 a) bu konuda gelişmiş ülkelerin tecrübelerinden faydalanılması, b) üniversite-sanayi ilişkilerinin geliştirilmesi, c) bu alana yönelik profesyonel planlamacı insan gücünün yetiştirilmesi, d) planlama ve işletmecilere bilgi bankası kurularak bilginin etkin kullanımının sağlanması ve e) işletmelerin gruplandırılarak tek bir kurum altında kayıt altına alınması gerekmektedir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 5001013 Mobilya, mobilya endüstrisi, fabrika planlama, fabrika yerleşim düzenlemesi, üretim, masif sandalye, kutu mobilya 266 Prof. Dr. Mustafa ALTINOK Prof. Dr. Serpil EROL
Özet (Çeviri)
in PROBLEMS AND SOLUTION SUGGESTIONS FOR FACTORY PLANNING IN RESPECT TO BOX FURNITURE AND MASSIVE WOOD CHAm MANUFACTURING (Phd. Thesis) Levent GÜRLEYEN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE April 2005 ABSTRACT Factory planning has a significant role in respect to minimize the manufacturing movements of workforce, material, and machinery. From this reason, it directly affects the productivity of enterprises. From this point, this study aims to look for solutions, problems and importance of factory planning and factors that are affected in box furniture and solid wood chair manufacturing plants with respect to the workforce, materials, and machinery triangle. Questionnaire, interview, and observation methods were used for carrying out this research. Questionnaire was applied to 16 box furniture manufacturers and 5 solid chair manufacturers. Questions of the questionnaires were prepared for five different groups of respondents of which were factory owner, production manager, mass-production operator, repair-maintenance employers, and consultants who established the manufacturing line. As a result, in the furniture industry, it was concluded that suitable factory planning is not carried out in terms of the necessities of the century needs and effective roles in modern productions are not seen within the furniture manufacturing industry. Following recommendations could be were made for increasing effectiveness of factory planning in furniture manufacturing industry;IV a)- Make use of the experience of the developed countries, b)- Develop the university-industry relationships, c)- Train the professional planner workforce, d)- Establish the data base and make it ease of use for the related businesses, e)- Collect the related firms under a Superior Institute which could register. Science Code : 5001013 Keywords : Furniture, furniture industry, factory planning, factory layout, manufacturing, solid wood chair, box furniture. Page number : 266 Supervisor : Prof. Dr. Mustafa ALTINOK : Prof. Dr. Serpil EROL