Ankara Bahçelievler 7. Caddede yaya zonu düzenleme olanakları üzerine bir araştırma
A Research on planning opportunes of walkstreet at Bahçelievler-7. street in Ankara
- Tez No: 58257
- Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA-BAHÇELİEVLER 7. CADDEDE YAYA ZONTJ DÜZENLEME OLANAKLARI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Mine ALTINÇEKİÇ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Nizamettin KOÇ 1997, Sayfa : 156 Jüri: PROF.DR.YALÇIN MEMLUK PROF. DR. ÜMİT ERDEM Kentlerde insanların sağlıklı ve mutlu yaşamaları, kentin sosyo-ekonomik yapısının gelişmişliğine ve buna bağlı olarak yeşil alan sisteminin insan gereksinimlerine cevap verecek düzeyde olmasına bağlıdır, Ancak düzensiz-plansız kentleşme hareketleri sonucunda açık ve yeşil alan miktarı giderek azalmaktadır. Bu nedenle, kentlerimizde bazı alanların yaya bölgeleri olarak düzenlenmesi giderek önem kazanmaktadır. Yaya bölgeleri, araç ve yaya trafiğinin olduğu alışveriş, ticaret ve yönetim merkezlerinde araç trafiğini tamamen yada belirli saatlerde kısıtlayarak, yaya hareketlerini rahatlatacak bir düzenleme biçimidir. Bu zonllar, yoğun yapılaşma etkisini yumuşatan, organik bir yapı oluşturan, kent insanına soluk kazandıran mekanlardır. Ankara kentinde yaya bölgesi uygulamaları, 10 yıllık bir geçmişe sahiptir. Bu zonlar genellikle Kızılay meydanı çevresinde yoğunluk kazanmıştır. İlk örnekler, İzmir caddesi, Sakarya caddesi ve Yüksel caddesi yaya bölgeleridir. Bunların dışındaKumrular sokak ve buna bağlı yan sokaklarda, imar planlarında yaya bölgesi olarak gösterilmiştir. Bu tez kapsamında da, yaya zonlar düzenlemesi ile ilgili esaslar ve yapılan anket çalışmaları dikkate alınarak, Bahçelievler 7. Cadde ile 20. ve 21. sokaklar bu amaçla değerlendirilmiş, fonksiyonel, teknik ve estetik düzenleme ilkeleri belirlenerek bu alanlarda yaya bölgesi düzenlenmesi olanakları üzerine bir çalışma yapılmıştır. Araştırma alanı incelenirken ilk aşamada alanın genel bir tanımı yapılmıştır. Söz konusu alanın mevcut sorunlarının incelendiği trafik yoğunluğu, trafik kazaları, kirlenme ve yeşil alan yetersizliği gibi başlıca sorunlar ele alınmıştır. Trafik yoğunluğunu ortaya koyan inceleme sonuçlan, araç sayımlan ile ilgili bilgilerde bu bölümde yer almıştır. Bir sonraki aşamada ise, ortaya konan bu konuların mimarlık, şehircilik ve Peyzaj Mimarlığının tasarım ve uygulama ilkeleri açısından olumlu-olumsuz yönleri üzerinde durulmuş, planlama aşamasında alınması gerekli önlemler belirtilmiştir. Sonuçta; trafikten arınmış bölgede rahatça dolaşmalar sağlanan yayalar gürültü, hava kirliliği ve kaza tehlikesi olmadan döşeme kaplamalar değişmiş, yeni çiçeklikler, yer yer konulmuş oturma üniteleri, sokak lambalan ve bitkilendirilmesiyle yeni bir hüviyete bürünmüş olan bu bölgede rahatça dolaşma, seyir ve alışveriş yapabileceklerdir. Çalışmanın mali yönden irdelenmesi yapıldığında mali açıdan bir külfet getireceğini görmekle birlikte, insan yaşamına katacaklar göz önüne alındığında bu çalışmanın gerekliliğine inanmaktayım. ANAHTAR KELİMELER : Yaya zonu, trafik, düzenleme, alış-veriş merkezi, yol ağacı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON PLANNING OPPQRTUNIES OF WALKSTREET AT BAHÇELİEVLER-7. STREET IN ANKARA MineALTfNÇEKİÇ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Siences Departuent of Landscape Architecture Supervisor : Prof. Ör. Nizamettim KOÇ 1997, Page : 156 Jury : ^9t-J3iM^M^n^K°^ _PROR_DR. YALÇIN MEMLUK PROF. DR. ÜMİT ERDEM To live hapyy and healthful in cities is bounded to the development of social economic structure of city and being on answering degree of green area to human needs. But open and green aerial amount is decreasing due to unplanned-unordered citial movements. By this reason, planning some areas as pedestrian zones in our city is getting more important. Pedestrian zones are some kinds of planning which relaxes the pedestiran movements as limiting the car traffic fully or on some hours in commercial, traditional and administrating centers having car and pedestrian traffic. These zones, are the places which softens dense structural effects, built organical structure, and acquires citial people breath. In Ankara city, applications of pedestrian zones, have 10 yearend history. These zones are generally densed around Kızılay public square. First examples are Izmir street, Sakarya street and Yüksel street pedestrian zones. Out of this examples,