Türkiye'de karayolu taşımacılığı ve ağır tonajlı yük taşıtlarının karıştığı trafik kazalarının incelenmesi
Evaluation of road traffic accidents involving heavy goods vehicles in Turkey
  1. Tez No: 165993
  2. Yazar: MEHMET ESKİGÜN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KURTULUŞ BORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Ill TÜRKİYE'DE KARAYOLU TAŞIMACILIĞI VE AĞIR TONAJLI YÜK TAŞITLARININ KARIŞTIĞI TRAFİK KAZALARININ İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Mehmet ESKİGÜN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2005 ÖZET Ülkemizde yük taşımacılığında % 92, yolca taşımacılığında ise % 95 oranında karayolu taşımacılığına olan yoğun talep, karayolu taşıtlarına ve bu sektöre olan ilginin de artarak devam etmesine neden olmuştur. Bu durum; ağır taşıt sayısının artması ile birlikte karışmış oldukları kazaları ve istenmeyen sonuçlarını beraberinde getirmiştir. Bu çalışmada, karayolu taşımacılığına verilen ağırlığın azaltılması, ulaştırma sistemleri arasında denge kurulması, trafik kazalarının ve sonuçlarının en aza indirilmesi, taşımanın daha güvenli, hızlı, ekonomik olarak çevreye, insana ve ekonomiye vereceği en az zararla yapılmasına yönelik analizler yapılmış, ayrıca karayolu yük taşımacılığında yüksek bir oranda kullanılan ağır yük taşıtlarının karışmış olduğu kazalara ait verilerin analizlerinin yapılarak bu kazaların karakteristik özelliklerinin tespit edilmesi ve bu tür kazaların minimum seviyeye indirilmesi için önerilerde bulunulmuştur. Bilim Kodu : 710-10 Anahtar Kelimeler : Karayolu taşımacığı, Ağır yük taşıttan, trafik kazası Sayfa Adedi : 110 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Kurtuluş BORAN
Özet (Çeviri)
IV EVALUATION OF ROAD TRAFFIC ACCIDENTS INVOLVING HEAVY GOODS VEHICLES IN TURKEY (M.Sc. Thesis) Mehmet ESKIGUN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCDSNCE AND TECHNOLOGY June 2005 ABSTRACT An intensive demand for the transportation of goods and passengers (92% and 95%, respectively) by road in our country has increasingly attracted attentions to road vehicles and the sector. This situation, with an increase in the number of heavy vehicles, brought about many traffic accidents with undesirable consequences. In this study was carried out analyses on (i) lessening the weight given to road transportation (ii) setting balance between the modes of transportation, (iii) minimizing traffic accidents and their undesirable consequences, (iv) making transportation safer and faster, with minimum damage to environment, human beings and the economy. In addition to those, it was also given recommendations, through an analysis on the accident data involving those heavy goods vehicles, on the identification of the characteristics of the accidents, and on bringing down the number of the accidents to the minimum. Science Code : 710-10 Key words : Road transportation, heavy goods vehicles, traffic accident No. of pages : 110 Thesis advisor : Kurtuluş BORAN, Assistant Professor