Dünyada ve ülkemizde enerji politikalarının sektöre etkileri ve gelecek hedeflerinin değerlendirilmesi
The impacts of the energy politicies on the sector and evaluation of the future targets
- Tez No: 165992
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜÇLÜ YAVUZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
DÜNYADA VE ÜLKEMİZDE ENERJİ POLİTİKALARININ SEKTÖRE ETKİLERİ VE GELECEK HEDEFLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ (YÜKSEK LİSANS TEZİ) Hatice ERDİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Kasım 2004 ÖZET Hayat için gerekli olan su, hava, gıda ve diğer ihtiyaçlar enerji sayesinde canlılara sunulmakta olduğundan, ulusların sürdürülebilir ekonomik kalkınma sürecine erişmelerinde ve refah seviyelerini artırmada enerji sektörünün büyük bir önemi ve önceliği bulunmakta olup, gelişmiş ülkeler bugünkü refah seviyelerini bol ve ucuz enerji ile elde etmişler ve 1973 ve 1979 petrol krizleri ile enerji darboğazına girmişlerdir. Ülkemizin de içinde yer aldığı özellikle enerji ithalatçısı ülkeler,enerji sektörlerine, toplam yatırımlar içinde giderek büyüyen bir pay ayırmaya ve özellikle alternatif enerji kaynaklar ve enerjinin verimli kullanılmasına ilişkin yoğun araştırmalara başlamışlar ve bunlarla ilgili olarak serbestleştirme yönünde politikalar üretmeye başlamışlardır. Enerji sektörü, fuel oil, doğal gaz, kömür ve elektrik gibi alt sektörlerden oluşmakta olup, 2001 yılında, dünya önceki yıllara göre dünya ekonomisindeki gerilemeden dolayı %0.3'lük enerji tüketim artışı göstermiştir11 Ülkemiz yönünden ise; artan nüfus ve gelişen ekonomiyi gözönüne aldığımızda, insanımızın refahının bir göstergesi olan fert başına kullanılan elektrik miktarının artması ve Kyoto Protokolü uyarınca karbondioksit emisyonlarının azaltılması gibi hedefler öngörüldüğünde, bu sektörde yapılması gerekenler olduğu ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla, ülkemiz konumu da dikkate alınarak değişen dünya konjunktürüne uygun olarak ülkemiz enerji politikasının yeniden şekillendirilmesi gerekmektedir. Bilim kodu : 510.10.20 Anahtar kelimeler : Enerji, Elektrik, Politika, Sürdürülebilir enerji Sayfa Adedi : 87 Tez yöneticisi : Doç.Dr. H.Güçlü YAVUZCAN
Özet (Çeviri)
Ill THE IMPACTS of THE ENERGY POLITICOES ON THE SECTOR AND EVALUATION OF THE FUTURE TARGETS (M.Sc. Thesis)) Hatice ERDİ GAZİ UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY November 2004 ABSTRACT Since all basic needs such as water, air, food and similar are provided to all living creatures with the help of energy, energy sector holds a very big importance and priority in nations' reaching economical development process and increasing level of wealth. Developed nations have achieved their current level of wealth with the help of cheap and plenty of energy, but faced energy problems with petroleum crisis' of 1973 and 1979. Dominantly energy importing countries, in which Turkey also belongs, have started to allocate increasing portions of their investments to energy sectors, started intense research on alternative energy sources and efficient utilization of energy in addition to liberalization policies. Energy sector, composed of fuel-oil, natural gas, coal and electricity sub-sectors, is the locomotive of all sectors and in 2001, showed an increase of 0.3% increase in energy consumption due to recession in world economy.IV In case of our country, taking increasing population and developing economy into consideration and targets such as increasing per capita energy consumption and reducing carbon dioxide emissions according to Kyoto Protocol, it is evident that there is a lot to accomplish in the energy sector. In conclusion, our national energy policy needs to be re structured in accordance with position of our country and changing world agenda. Science code Key Words Total page number Adviser : 510.10.20 energy, electricity.policy.sustainable energy :87 : AscProf. Dr. H.Güçlü YAVUZCAN