Ressam Rahmi Pehlivanlı Konağı restorasyon önerisi ve Keskin geleneksel konakları
The restoration proposal of the famous painter Rahmi Pehlivanlı Konak and Keskin traditional konak's
- Tez No: 166003
- Danışmanlar: PROF.DR. CAN MEHMET HERSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 421
Özet
RESSAM RAHMİ PEHLİVANLI KONAĞI RESTORASYON ÖNERİSİ VE KESKİN GELENEKSEL KONAKLARI (Yüksek Lisans Tezi) Osman DALDALOĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2005 ÖZET Bu tez çalışması Kırıkkale Keskin İlçesi Yenice Mahallesinde sayıları oldukça az kalmış olan 19.yy. geç dönem Osmanlı İmparatorluğu dönemine ait geleneksel konut mimarisinden biri olan Ressam Rahmi Pehlivanlı Konağı'nı konu edinmektedir. Yürütülen çalışmanın genel amacı önem arz eden konağın tarihsel süreci, bugünü ve geleceği detaylı olarak analiz edilip korunması ile birlikte çağın ve yörenin gereklilikleri değerlendirilerek uygun işlevin araştırılmasıdır. Araştırma, analiz ve sentez aşamaları çerçevesinde, Ressam Rahmi Pehlivanlı Konağı ve Yenice Mahallesinde bulunan geleneksel konak mimarisi ve tarihsel süreci incelenerek, konağın özgün durumu tespit edilmiştir. Bu değerlendirmeler ve veriler ışığında gerekli sentezler oluşturulmuş, gerekli kriterler ve ilkelerle teorikten pratiğe geçiş aşamasında özgün ve yeni işlevinin birleştirildiği bir restorasyon projesi önerilmektedir. Bilim Kodu : 808 Anahtar Kelimeler : Konak, Ressam Rahmi Pehlivanlı, Keskin, Kırıkkale, Restorasyon Sayfa Adedi : 400 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mehmet Can HERSEK
Özet (Çeviri)
IV THE RESTORATION PROPOSAL OF THE FAMOUS PAINTER RAHMİ PEHLİVANLI 'KONAK' AND KESKİN TRADITIONAL 'KONAK'S (M.Sc.Thesis) Osman DALDALO?LU GAZI UNIVERSITIY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2005 ABSTRACT The thesis is issued on the Konak of famous painter Rahmi Pehlivanlı, which is one of the example of the traditional Turkish architechtural buildings, at 19. century, when is the later period of the Ottoman in Keskin District, Kırıkkale. By analysing the existing conditions and restoration possibilities, the aim of the studiying is to search for the proper functions for the conservation of the building and transfering it to the future generations. In the scope of the thesis, painter Rahmi Pehlivanlı“Konak”and vicinity of Yenice Quarter, is chronologically analysed and the original state is investigated by a comprative study. As the results of analysis has been evaluated, there were some criteria determined; which conclude a restoration Project that combines the mentioned criteria along with the new functions introduced during the application phase. Science Code : 808 Key Words : Konak, Ressam Rahmi Pehlivanlı, Keskin, Kırıkkale, Restorasyon Page Number : 400 Adviser : Prof. Dr. Mehmet Can HERSEK