Sıcaklık duyarlı poli (N-t-bütilakrilamit-KO-akrilamit) hidrojellerinin şişme davranışlarına çapraz bağlayıcı türü ve miktarının etkisi
The effects of amount and type of crosslinkers on the swelling behavior of temperature sensitive poly(N-t-butylacrylamide-CO-acrylamide) hydrogels
- Tez No: 166007
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TUNCER ÇAYKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
SICAKLIK DUYARLI P(N-t-BÜTİLAKRİLAMİT-KO-AKRİLAMİT) HİDROJELLERİNİN ŞİŞME DAVRANIŞLARINA ÇAPRAZ BAĞLAYICI TÜRÜ VE MİKTARININ ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Eylem TURAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2005 ÖZET Sıcaklık duyarlı poli(N-t-bütilakrilamit-ko-akrilamit) P(TBAAm-ko-AAm) hidroj elleri, N-t-bütilakrilamit (TBAAm) ve Akrilamit (A Am) monomerleri ile N,N'-metilen(bis)akrilamit (MBAAm), 1,2-etilenglikoldimetakrilat (EGDMA), 1,3-bütandioldimetakrilat (BDDMA) çapraz bağlayıcıları varlığında amonyum persülfat (APS) başlatıcı ve N,N,N',N'-tetrametiletilendiamin (TEMED), aktive edici sistemi kullanılarak metanolde serbest radikal kopolimerleşme reaksiyonu ile sentezlenmiştir. Farklı miktarlarda MBAAm, EGDMA, BDDMA gibi çapraz bağlayıcı içeren P(TBAAm-ko-AAm) hidrojellerinin saf su içerisindeki denge şişme oranları sıcaklığın bir fonksiyonu olarak incelenmiştir. Bu hidrojellerin denge şişme oranları kullanılarak, çapraz bağlar arası molekül kütlesi (Mc), polimer-çözücü etkileşim parametresi (%) ve etkin çapraz bağ yoğunluğu (veD) hesaplanmıştır. Deneysel çapraz bağ yoğunluğu (veD) değerleri teorik çapraz bağ yoğunluğu (ver) değerleri ile karşılaştırılmıştır. Flory-Rehner teorisine göre hesaplanan teorik şişme değerleri ile j ellerin deneysel şişme değerleri karşılaştırılmış, deneysel ve teorik sonuçların oldukça iyi uyum halinde olduktan belirlenmiştir. Ayrıca 10 ve 40 °C de saf sudaki şişme davranışları incelenmiştir. Diğer yandan, sıcaklık duyarlı P(TBAAm-ko-AAm) hidrojellerinin şişme davranışlarına çözücü bileşimlerinin etkisi incelenmiştir.IV Şişme değişiklikleri, hidroj ellerin kimyasal yapışma dayanan şişme teorisi temel alınarak açıklanmıştır. Bilim Kodu : 405.02.01 Anahtar Kelimeler : Sıcaklık duyarlı P(TBAAm-ko-AAm) hidrojelleri, şişme, ağ yapı parametreleri Sayfa Adedi : 91 Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Tuncer ÇAYKARA
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF AMOUNT AND TYPE OF CROSSLINKERS ON THE SWELLING BEHAVIOR OF TEMPERATURE SENSITIVE POLY (N-t- BUTYLACRYLAMIDE-CO-ACRYLAMIDE) HYDROGELS (M.Sc. Thesis) Eylem TURAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2005 ABSTRACT Temperature sensitive poly(N-t-butylacrylamide-co-acrylamide), P(TBAAm-co- AAm), hydrogels were synthesized by free-radical crosslinking copolymerization of N-t-butylacrylamide (TBAAm) and acrylamide (AAm) in methanol by using N,N'-methylene(bis)acrylamide (MBAAm), 1,2- ethyleneglycoldimethacrylate (EGDMA), 1,3-butanedioldimethacrylate (BDDMA) as crosslinkers, ammonium persulfate (APS) as an initiator and N,N,N%N'-tetramethylethylenediamine (TEMED) as an activator. The equilibrium swelling ratios of P(TBAAm-co-AAm) hydrogels containing different amounts of crosslinkers such as MBAAm, EGDMA, BDDMA were examined in pure water as a function of temperature. The average molecular mass between crosslinks (Mc), polymer-solvent interaction parameter (%) and effective crosslinking density (veD) were calculated from the equilibrium swelling values. The experimental crosslinking density (ve0) values were compared with theoretical crosslinking density (veT) values. It was shown that the Flory-Rehner theory of swelling equilibrium provides a satisfactory agreement to the experimental swelling data of the hydrogels. In addition, the pulsatile swelling behaviour was observed in pure water at alternating temperature between 10 and 40 °C. On the other hand, effect of the solventVI compositions on the swelling behaviour of temperature sensitive P(TBAAm-co- AAm) hydrogels were also investigated. The swelling variations were explained according to swelling theory based on the hydrogel chemical structure. Science Code : 405.02.01 Key Words : Temperature sensitive P(TBAAm-co-AAm) hydrogels, swelling, network parameters Page Number : 91 Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Tuncer ÇAYKARA