Cryptosporidium türlerinin, çeşitli (canlı türlerine ait) dışkıda PCR yöntemi ile araştırılması
Detection of criptosporidium species from stool (from various species of animal) by PCR
- Tez No: 166008
 - Danışmanlar: PROF.DR. METİN AKTAŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoloji, Biology
 - Yıl: 2005
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 41
Özet
III CRYPTOSPORIDIUM TÜRLERİNİN, ÇEŞİTLİ (CANLI TÜRLERİNE AİT) DIŞKIDA PCR YÖNTEMİ İLE ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Tolga SUNGUR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 2005 ÖZET Bu çalışmada, Ankara'nın değişik hastanelerine ishal şikayeti ile başvuran 18 hastadan elde edilen dışkılarda, Kars'ın hastalık yönünden endemik olduğu bilinen yörelerinden temin edilen ishalli 19 ve Ankara'nın değişik köylerinden elde edilen ishalli 8 sığır dışkısında, carbol fuchsin boyama yapmak suretiyle mikroskop altında ve nested PCR yardımı ile Cryptosporidium türlerinin varlığı taranmıştır. İncelenen toplam 45 örnek kullanılarak yapılan nested-PCR sonucunda, 9 (%20) örnekte pozitif amplifikasyon ürününe rastlanmıştır. Bu sayı, Kars yöresinden toplanan 19 sığır dışkısından 6 (%31,6), Ankara'nın değişik köylerinden elde edilmiş 8 sığır dışkısında 2 (%25) ve taranan insan dışkılarında 1 (%2,2) olarak belirlenmiştir. Carbol fuchsin boyama yapılarak taranan bu 45 dışkı örneğinden 4 (%8,9)'ünde Cryptosporidium ookistlerine rastlanmıştır. Boyama yöntemi, her ne kadar tanı açısından özgül (%100) olsa da, duyarlılık açısından (%44) yetersiz kalmıştır. Yapılan çalışma, nested PCR yönteminin kuşkulu ishal olgularında, Cryptosporidium etiyolojisisnin ortaya konması açısından, uygun bir yöntem olduğunu göstermiştir. Bilim Kodu : 401.04.04 Anahtar Kelimeler : Cryptosporidium, nested-PCR, carbol fuchsin, insan,sığır, tanı, cryptosporisiosis. Sayfa Adedi : vii+31 Tez Yöneticisi : Prof.Dr Metin AKTAŞ
Özet (Çeviri)
IV DETECTION OF CRIPTOSPORIDIUM SPECIES FROM STOOL (FROM VARIOUS SPECIES OF ANIMAL) BY PCR (M.Sc. Thesis) Tolga SUNGUR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTION OF SCIENCE April 2005 ABSTRACT In this study stool material obtained from 18 human patiens with diarrhoea, 19 and 8 diarhoeic calves origitated from Kars and Ankara respectively, was observed for presence of Cryptosporidium oocysts by simple carbol fuchsin staining and nested PCR. As a result of sampled 45 stools 9 (20%) showed positive amplification products by nested PCR. Positive results were distributed as 6 (31.6%) out of 19 calf samples from Kars, 2 (25%) out of 8 calf samples from Ankara and 1 (2.2%) out of 18 calf human stool samples from Ankara. Simple carbo-fuchsin staining revealed 4 (8.9%) positive off 45 stool samples observed. All positive samples were from calves originated from Kars. When compared with the nested PCR results, although simple carbol-fuchsin staining showed 100% specifity, sensitivity level was only 44%. This study showed that, nested PCR is useful tool for demonstating Cryptosporidium species in stool samples with unknown etiology. Code of Science : 401.04.04 KeyWords : Cryptosporidium, nested-PCR, carbolfuchsin, human, cattle, diagnosis, cryptosporisiosis. Number of Pages :vii+31 Director of Thesis : Prof.Dr. Metin AKTAŞ