Sekiz boyutlu ısıng modelin (4)8-4 örgüsünde Creutz cellular automaton ile incelenmesi
Study of eight-dimensional ısıng model using (4)8-4 lattices on the Creutz cellular automaton
  1. Tez No: 166026
  2. Yazar: AYŞE DURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH GÜNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, sekiz boyutlu Ising model Creutz“cellular automaton”ile simüle edildi. Simülasyonlar doğrusal boyutu L=4 olan periyodik sınır şartlı Û basit hiperkübik örgülerde ve sonsuz örgü kritik sıcaklığı yakınında dört bitli demonlar kullanarak Creutz“cellular automaton”da incelendi. Özısı, düzen parametresi, manyetik alınganlığın hesaplanan değerleri cellular automatonun gelişimi boyunca zaman adımları sayısı (60 000, 120 000 ve 180 000) ve örgüler üzerindendir. Özısı ve manyetik alınganlık için kritik sıcaklık değerleri sırasıyla Tc =14,7904 ±0,0004; Tc= 14,7905 ±0,0009; Tc =14,7904 ±0,0004 ve Tc =14,8240 ±0,0028; Tc =14,8252 ±0,0011; Tc =14,8253 ±0,0005 olarak elde edildi. Manyetik alınganlığına ait kritik sıcaklık değerleri kullanılarak, manyetik alınganlık ve düzen parametresi için kritik üsler hesaplandı. Bu değerler, renormalizasyon grup tahmini kritik üs değerleri (p = P' = 0,5 ; y = y' = 1) ve literatürdeki diğer teorik değerleri (p = p' = 0,48; y = y' = l,05) ile uyumludur.IV Bilim Kodu : 228 Anahtar Kelimeler : Ising Model, Creutz Cellular Automaton, Kritik Üs Sayfa Adedi : 59 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Abdullah GÜNEN
Özet (Çeviri)
In this work, the eight-dimensional Ising model is simulated on the Creutz cellular automaton. Simulations are carried out on the simple hypercubic lattices Ü of linear dimension L=4 with periodic boundary conditions and using four binary bit demons near the critical temperature of the finite size lattice. The values of specific heat order parameter and magnetic susceptibility computed are averages over the lattices and the number of time steps (60 000, 120 000, 180 000) during which the cellular automaton develops. The values of critical temperature for the specific heat and the magnetic susceptibility are Tc= 14,7904 ±0,0004; Tc =14,7905 ±0,0009 ; Tc =14,7904 ±0,0004 and Tc= 14,8240 ±0,0028; Tc =14,8252 ±0,0011; Tc =14,8253 ±0,0005, respectively. The values of critical exponent for the magnetic susceptibility and the order parameter are computed using the values of critical temperature for the magnetic susceptibility. These values are in agreement with the renormalization group prediction (p = p' = 0,5; y = y ' = 1 ) and with other teoric values ( p = p' = 0,48 ; y = y' = 1,05 ).VI Bilim Kodu : 228 Anahtar Kelimeler : Ising Model, Creutz Cellular Automaton, Critical Exponents Sayfa Adedi : 59 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Abdullah GÜNEN