İyonik poli (N.N dimetilakrilamid-ko-akrilamid) hidrojellerinin sentezi ve şişme davranışları
Synthesis and characterization of macroporous and thermo-sensitive poly (N-isopropylacrylamide-co-acrylamide) hydrogels
- Tez No: 166033
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TUNCER ÇAYKARA, PROF.DR. BAKİ ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Ill İYONİK POLİ [N,N DİMETİLAKRİLAMİD- KO- AKRİLAMİD] HİDROJELLERİNİN SENTEZİ VE ŞİŞME DAVRANIŞLARI (Yüksek Lisans Tezi) İlkay AKÇAKAYA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2005 ÖZET Bu çalışmada iyonik P(DMAAm-ko-AAm) hidrojelleri, %0- ile %14,8 arasında değişen mol oranlarında itakonik asit (IA); N,N- Dimetilak- rilamid (DMAAm) ve akriamid (AAm) monomerleri, N,N'-metilen bisakrilamid m(BAAm) çapraz bağlayıcısı ve amonyum persülfat (APS)- N,N,N',N'-tetrametiletilendiamin (TEMED) başlatıcı sistemi kullanılarak sulu çözeltide radikalik polimerizasyon reaksiyonu ile 22°C de sentezlenmiştir. Sentezlenen bu iyonik poli[N,N-Dimetilakrilamid-ko- akriamid] hidrojellerinin şişme davranışlarına pH, iyonik şiddet ve çözücü bileşiminin etkisi incelenmiştir. pH 2.0- 9.0'daki denge şişme değerleri Mc ve % parametrelerinin belirlenmesinde kullanılmıştır. Teorik olarak hesaplanan ve deneysel olarak bulunan denge şişme değerleri karşılaştırılmıştır. Farklı pH'daki diprotik asit içeren hidrojellerin denge şişme değerlerinin önceden bildirilmesinde kullanılan teorini uygun olduğu görülmüştür. Bilim Kodu Anahtar Kelime Sayfa Adedi Tez Yöneticileri 405.02.01 İyonik hidrojel, şişme, pH duyarlı 69 Prof. Dr. Baki Erdoğan, Doç. Dr. Tuncer Çaykara
Özet (Çeviri)
IV SYNTHESIS AND SWELLING BEHAVIOUR OF IONIC POLY [N,N DIMETHYLACRYLAMIDE- CO- ACRYLAMIDE] HYDROGELS (M. Sc. Thesis) İlkay AKÇAKAYA GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2005 ABSTRACT In this study, the ionic hydrogels were prepared by free-radical crosslinking polymerization of aqueous solutions containing itaconic acid (IA) of varying concentration between 0 and 14,8 mole %, N,N dimethylacrylamide (DMAAm) and acrylamide (AAm) monomers, N,N'- methylenebis(acrylamide) (MBAAm) as the crosslinker, ammonium persulfate (APS) as the initiator and N,N,N\N'-tetramethylethylene- diamine (TEMED) as the activator at room temperature. Effect of pH, ionic strength, temperature and solvent compositions on the swelling behaviour of ionic poly[N,N Dimethylacrylamide-co- acrylamide] hydrogels were studied. The equilibrium swelling values at pH 2- pH 9 were used determination of Mc and % parameters. The results of swelling measurements were compared with the theory of swelling equilibrium. It was shown that the theory satisfactory predicts the equilibrium swelling of hydrogels with diprotic acid content in the buffer solutions of pH. Science Code : 405.02.01 Key Words : Ionic Hydrogel, swelling, pH-sensitive Page Number : 69 Advisers : Prof. Dr. Baki Erdoğan, Assoc. Prof. Dr. Tuncer Çaykara